Fotograficzna spuścizna Zbyszka Siemaszki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 18:56
4 marca 2015 roku zmarł nestor polskiego fotoreportażu. O zdjęciach Zbyszka Siemaszki porozmawiamy w "Kwadransie bez muzyki".
Na swoich zdjęciach Zbyszko Siemaszko przez wiele lat dokumentował odbudowę Warszawy po wojnie i ważnych dla stolicy obiektów takich jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto.
Na swoich zdjęciach Zbyszko Siemaszko przez wiele lat dokumentował odbudowę Warszawy po wojnie i ważnych dla stolicy obiektów takich jak Zamek Królewski, Teatr Wielki czy Stare Miasto.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Siemaszko był wieloletnim pracownikiem tygodnika "Stolica". W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znajduje się dzisiaj kilka tysięcy negatywów fotografa. Zespół ten to zdjęcia z lat 1950-1970, przedstawiające wiele aspektów codziennego życia w PRL. O tym, jak pracował oraz czym wyróżniała się twórczość Zbyszka Siemaszki, opowiedzą syn Maciej, wnuk Filip, którzy koontynuują rodzinną tradycję fotograficzną, oraz Bartłomiej Kuczyński i Katarzyna Kalisz, współtwórcy albumu "Warszawa Siemaszki", który ukazał się w ubiegłym roku nakładem NAC.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy w czwartek (2.04) w godzinach 15.00-15.15. Program poprowadzi Dawid Dziedziczak.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: fotografia Warszawa
Czytaj także

Aparat jako narzędzie przemocy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 22:00
- Wiele z tych pięknych zdjęć posłużyło agentom SB do represjonowania ujętych na nich postaci - o wystawie "Jak fotografować?" mówił w Dwójce Tomasz Stempowski z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teatr w łagrach miał podnieść wydajność pracy"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 13:00
- W Workucie zbudowano budynek, gdzie grała orkiestra symfoniczna, tam występowały gwiazdy scen radzieckich - opowiadał Tomasz Kizny, autor albumu "Gułag".
rozwiń zwiń