Wojciech Brzega. O góralach bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 18:00
"Żywot górala poczciwego", wydane pośmiertnie zapiski artysty rzeźbiarza, pisarza i działacza, są opisem góralszczyzny widzianej "od środka", bez idealizacji.
Audio
  • Michał Jagiełło opowiada o Wojciechu Brzedze (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wojciech Brzega. Fragment okładki nowego wydania Żywota górala poczciwego
Wojciech Brzega. Fragment okładki nowego wydania "Żywota górala poczciwego"Foto: materiały promocyjne

Tytuł książki wymyślił taternik i pisarz Michał Jagiełło wspólnie z Anną Micińską. To oni odkryli zapiski Wociecha Brzegi w jednej z góralskich skrzyń w Muzeum Tatrzańskim. – Okazało się, że wdowa po Wojciechu Brzedze - Stefania - oddała muzeum na przechowanie kilkanaście zeszytów z odręcznymi notatkami męża – opowiadał.

Michał Jagiełło przygotował właśnie drugie wydanie książki "Żywot górala poczciwego. Spojrzenie po latach". W Dwójce zwracał uwagę na to, że w przeciwieństwie do swego dobrego znajomego Kazimierza Przerwy-Tetmajera Wojciech Brzega nie idealizował świata górali, przedstawiał go bowiem jako jeden z nich. W jego tekstach widać jednak, że miał problem z ustosunkowaniem się do pewnego kontrowersyjnego elementu kultury Tatr.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Michał Jagiełło (autor szkicu "Dłutem i piórem. O Wojciechu Brzedze")

Data emisji: 7.04.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/bch

Czytaj także

Władysław Obrochta: dziadek to był pierwszy skrzypek na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:24
Grę górali z rodziny Obrochtów doceniał sam Karol Szymanowski. W setną rocznicę urodzin prymisty Władysława Obrochty wysłuchaliśmy jego wspomnień.
rozwiń zwiń