Jak kibice malują współczesną Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 20:00
– Zwracam uwagę na rzeczy, które zapewne umykają większości przechodniów – mówił fotograf Wojtek Wilczyk, który w albumie "Święta wojna" pokazuje kibicowskie graffiti.
Audio
  • Wojtek Wilczyk i Adam Mazur o albumie "Święta wojna" i kibicowskim graffiti (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Fragment okładki albumu  Święta wojna, który w tegorocznym konkursie Grand Press Photo przyniósł Wojtkowi Wilczykowi pierwsze miejsce w kategorii Photo Book of the Year
Fragment okładki albumu "Święta wojna", który w tegorocznym konkursie Grand Press Photo przyniósł Wojtkowi Wilczykowi pierwsze miejsce w kategorii Photo Book of the Year Foto: mat. prasowe Grand Press Photo

Historyk sztuki Adam Mazur wpisuje twórczość Wojtka Wilczyka w nurt opozycji wobec fotografowania pięknej i nowoczesnej Polski. – Od XIX w. tradycja polskiej fotografii zakładała odnoszenie się do ziemi ojczystej w sposób pozytywny – opowiadał. – Początki zmian zaczęły być widoczne w latach 50. XX w., ale dopiero po upadku PRL ten pejzaż okazał się tak ohydny, że od patrzenia bolały oczy – dodał.

Wojtek Wilczyk zainteresował się kibicowskim graffiti podczas realizacji innego projektu. Zaskoczyła go wtedy symbolika, którą przepełniona były owe dzieła - na tyle kontrowersyjna, że redaktor albumu postanowił nie włączać tych pierwszych zdjęć do publikacji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Wojciech Wilczyk (fotograf) oraz Adam Mazur (historyk i krytyk sztuki)

Data emisji: 27.05.2015

Godzina emisji: 15.00

mc/mm

Czytaj także

W Wilanowie bakterie jedzą kolory

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
– Dowiadujemy się czegoś o świecie, który jest niewidoczny gołym okiem – mówiła dr Agnieszka Laudy o badaniach mikrobiologicznych w Muzeum Pałacu w Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Muzeów. Spotkania przy kulturze i bigosie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2015 16:43
– To idiotyczny pęd. Przecież można to wszystko zobaczyć kiedy indziej. Ale to wydarzenie mobilizuje – mówili uczestnicy warszawskiej Nocy Muzeów w 2015 r.
rozwiń zwiń