Spektakl na rowerach. Mit Tour de France

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 15:41
O fenomenie słynnego wyścigu kolarskiego porozmawiamy w związku z nową książką "Tour de France jako przedstawienie kulturowe".
Dlaczego sport tak z pozoru nieciekawy, nudny i monotonny, pozbawiony wszelkiego napięcia oraz spektakularności stał się tak wielkim wydarzeniem społecznym? Na zdjęciu Fabian Cancellara podczas Tour de France 2015
Dlaczego sport tak z pozoru nieciekawy, nudny i monotonny, pozbawiony wszelkiego napięcia oraz spektakularności stał się tak wielkim wydarzeniem społecznym? Na zdjęciu Fabian Cancellara podczas Tour de France 2015Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

4 lipca ruszył 102. Tour de France. I podobnie jak inne imprezy sportowe o tak długiej historii, Tour de France to nie tylko krew, pot i łzy - to społeczny rytuał, przyciągający miliony kibiców. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy - trzytygodniowy wyścig kolarski to przedstawienie o znacznie bardziej rozwlekłej dramaturgii niż walka bokserska czy mecz piłki nożnej. Jakub Papuczys w swojej właśnie wydanej książce "Tour de France jako przedstawienie kulturowe" pyta o ten wyścig z wielu perspektyw. Dlaczego w ogóle ruszył? Po co dalej jedzie?

W audycji o historii Tour de France porozmawiamy z Jakubem Papuczysem oraz Krzysztofem Wyrzykowskim, wieloletnim komentatorem wyścigu.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy we wtorek (7.07) w godzinach 15.00-15.15. Program poprowadzi Kamil Radomski.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: kolarstwo szosowe Tour de France
Czytaj także

Tour de France: Huzarski trening wysokogórski zrealizował w namiocie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 12:56
Bartosz Huzarski przygotowywał się do swojego drugiego startu w Tour de France, korzystając m.in. z namiotu hipoksyjnego. W rozpoczynającym się 4 lipca w Utrechcie wyścigu pojedzie w barwach niemieckiej grupy Bora-Argon 18.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tour de France: Greipel wygrał 2. etap, Cancellara liderem, Kwiatkowski najaktywniejszy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 18:15
Niemiec Andre Greipel (Lotto) wygrał drugi etap kolarskiego wyścigu Tour de France - 166 km z Utrechtu do Neeltje Jans. Drugi był Słowak Peter Sagan (Tinkoff-Saxo), a trzeci Szwajcar Fabian Cancellara (Trek), który został liderem klasyfikacji generalnej.
rozwiń zwiń