Pożytki z chodzenia. Higiena dla ciała i umysłu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 12:17
- Chodząc, dowiaduje się dużo o samym sobie - zauważał prof. Robert Piłat, który w Dwójce opowiadał o książce "Filozofia chodzenia" Frederica Grosa.
Audio
  • Prof. Robert Piłat o filozofii chodzenia (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Kant codziennie przechadzał się po Królewcu, Rimbaud wiecznie uciekał, a perypatetycy rozprawiali tylko chodząc. Być może każdego z nas stać na to, by być wędrującym myślicielem?
Kant codziennie przechadzał się po Królewcu, Rimbaud wiecznie uciekał, a perypatetycy rozprawiali tylko chodząc. Być może każdego z nas stać na to, by być wędrującym myślicielem?Foto: Pixabay/Magikphil/domena publiczna

Francuski autor pisze w swojej publikacji, że chodzenie pozwala ludziom zharmonizować przestrzeń i czas: - Przy innych sposobach poruszania się ta harmonia nie istnieje, bo wszystko odbywa się za szybko - wyjaśniał prof. Robert Piłat.

Rozmówca Barbary Schabowskiej mówił o słynnych filozofach, którym chodzenie pozwalało nie tylko zachować sprawność ciała, ale też wyostrzało mysli: - Cynicy greccy chodzili od miasta do miasta, żeby zyskać krytyczny dystans.

Prof. Piłat zwracał uwagę, że wędrowanie turystyczne i sportowe ma inne walory niż chodzenie dla samego chodzenia: - To ostatnie jest narkotyczne. Jeśli już się jemu poświęcimy, to nie widać powodu, dla którego warto się zatrzymać...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi:  Barbara Schabowska

Gość: prof. Robert Piłat 

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 15.00

bch/tj


Czytaj także

Osobowość a korporacja. Życie w czasach narcyzmu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 08:00
Dlaczego narcyz jest idealnym managerem i jak uwolnić kulturę od piętna narcyzmu? O tym rozmawialiśmy w "Innym stanie skupienia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego Sokrates nauczył się od innych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 14:00
– Sokrates tworzył idee. One miały charakter transcendentny, ale ich geneza była społeczna – mówił prof. Piotr Nowak, autor zbioru esejów "Umieram, więc jestem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roger Scruton. Buntownik przeciw rebelii

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 12:00
- Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przeciw niemu się buntuję - mówił w Dwójce brytyjski filozof odznaczony medalem "Odwaga i Wiarygodność" podczas 6. Kongresu "Polska Wielki Projekt".
rozwiń zwiń