Stanisław Pagaczewski. Ojciec Baltazara Gąbki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 15:00
- Był odjechany w czasach, kiedy nikt jeszcze nie używał tego określenia – mówił w Dwójce o pisarzu krytyk literacki Jacek Szczerba.
Audio
  • O Baltazarze Gąbce i jego twórcy Stanisławie Pagaczewskim opowiadali: prof. Alicja Baluch (literaturoznawca) i Jacek Szczerba (krytyk literacki).
Stanisław Pagaczewski jest autorem książki dla dzieci Przygody Baltazara Gąbki
Stanisław Pagaczewski jest autorem książki dla dzieci "Przygody Baltazara Gąbki"Foto: TVP/PAP

W książkach z serii "Przygody Baltazara Gąbki" wszystko jest poza czasem, trochę współczesne, trochę dziwne - zauważył gość Dwójki. - Urzekło mnie to już w młodości.

Jacek Szczerba do tej pory pamięta jedną scenę z opowiadań o ekscentrycznym naukowcu i jego przyjaciołach - Bohaterowie jadą z Krainy Kraka do Krainy Deszczowców, gdzie mierzy się odległość żabimi skokami (w Krainie Kraka odległość mierzona jest kocimi krokami). Co wprawia naszych bohaterów w zdumienie - jaka dziwna miara? Ta scena pokazuje, że coś, co przyjmuje się za normalne, może być zupełnie szalone.

Sam Pagaczewski był zapalonym podróżnikiem, popularyzatorem turystyki, miłośnikiem: gór, roweru, kajaków, nart. Był członkiem PTTK współzałożycielem "Przewodników tatrzańskich", a także autorem książek podróżniczych. - Czuł się człowiekiem wolnym i również swoim dzieciecym czytelnikom przekazał trzy podstawowe zasady życiowe: wyjść z domu, być w gromadce, cieszyć się urokami świata - podkresliła dr Alicja Baluch.

W audycji także o Smoku wawelskim - uroczyn bon vivancie, o tym, czy "Przygody Baltazara Gąbki" mogą byc metaforą ówczesnej Polski i dlaczego Pagaczewski przestał pisać dla dzieci. 

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Dawid Dziedziczak

Goście: prof. Alicja Baluch (literaturoznawca) i Jacek Szczerba (dziennikarz, krytyk literacki i filmowy)

Data emisji: 28.07.2016

Godzina emisji: 15.00

ob/bch

Czytaj także

Pisarz. Zawód bez grupy zawodowej...

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 19:00
- Ludwisarzy też jest niewielu - odpowiedział żartobliwie dramatopisarz Wojciech Tomczyk, broniąc pisarstwa jako swojego zawodu. A jak żyje się we współczesnej Polsce, będąc poetą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Annemarie Schwarzenbach i jej przestrzeń wolności

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 14:45
"Zażywała przygód w Persji, penetrowała okolice Nilu, wracała przepełniona obrazami świata, lecz szczęścia w niej nie było" - w Dwójce rozmawialiśmy o Annemarie Schwarzenbach i jej książce "Podróże przez Azję i Europę" .
rozwiń zwiń