Josef Kroutvor o Pradze z innej strony

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 15:40
Bohaterem "Kwadransa bez muzyki" był Josef Kroutvor, klasyk czeskiego eseju XX w., autor m.in. tomu "Praga mizerna i inne eseje". O książce opowiadał tłumacz i autor wstępu Michał Tabaczyński.
Audio
  • Josef Kroutvor o Pradze z innej strony (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Praga mizerna przynosi eseje Kroutvora z lat 80. i 90. opisujące alternatywne składniki praskiej mitologii (zdj. ilustracyjne)
"Praga mizerna" przynosi eseje Kroutvora z lat 80. i 90. opisujące alternatywne składniki praskiej mitologii (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

"Żyjemy w mieście, które określa się mianem serca Europy. Lecz bardziej szczegółowe badanie lekarskie ujawnia ukryte wady. Jest to przeciążone serce ze skłonnością do zawałów. Bije właściwie dość nieregularnie, niekiedy rozlega się zgrzyt pracującej pompy. Wszyscy znamy te dźwięki dochodzące z wnętrza, które szyfrem próbują nam coś przekazać".

Tym miastem w środku Europy, sercem ze skłonnością do zawału, jest Praga, a te słowa wyszły spod pióra Josefa Kroutvora - czeskiego pisarza, poety, eseisty, historyka sztuki. Jego teksty poświęcone stolicy Czech znaleźć możemy w tomie "Praga mizerna i inne eseje".

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Michał Tabaczyński (tłumacz)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 15.00

jp/mz/mc

Czytaj także

Nowa literatura węgierska w polskich księgarniach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 20:00
Na ile opublikowane właśnie przekłady odzwierciedlają obraz współczesnej literatury węgierskiej? O tym rozmawialiśmy w "Strefie słowa" m.in. z tłumaczkami tej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frederic Beigbeder. Czemu drażni i zachwyca?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 17:30
To najbardziej oblegany celebryta Paryża, człowiek bez którego nie może odbyć się żadna impreza. Jego pisarstwo jest akceptowane w całości albo w całości odrzucane. W Dwójce dyskutowaliśmy, na czym polega jego fenomen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Péter Esterházy. U schyłku fikcja traci znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 15:30
- Kiedy jeździ się po Węgrzech, prawie na każdym roku można natknąć się na ślady rodu Esterházych – mówił Krzysztof Varga, opowiadając o twórczości i rodzinie słynnego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces i pogarda. Brecht wśród strasznych mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:00
– Bertolt Brecht to jedna z tych postaci historii teatru, które są wewnętrznie sprzeczne – mówił teatrolog Paweł Sztarbowski w 60. rocznicę śmierci dramaturga.
rozwiń zwiń