Wspomnienia powstańców w nowym cyklu Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 16:50
Od 1 sierpnia w "Głosach walczącej Warszawy" będziemy prezentowali nagrania pochodzące z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Mikrofon dynamiczny z 1951 roku
Mikrofon dynamiczny z 1951 rokuFoto: Wikipedia/cc/Holger.Ellgaard

"Powstanie było grecką tragedią”, "nie można było go uniknąć”, "to był najlepszy czas w naszym życiu”,  "dziś jeszcze raz zachowałbym się tak samo” - to głosy uczestników Powstania, które zabrzmią na naszej antenie. O Powstaniu Warszawskim opowiedzą jego weterani i cywile, przypatrujący się walczącemu miastu. W ich wspomnieniach tragiczne historie mieszają się z chwilami radości i zabawy, bo przez 63 dni nie tylko bronili Warszawy, ale też próbowali normalnie żyć. I o tej powstańczej codzienności – zdobywaniu żywności, pracy w szpitalu, zabawach na weselach – opowiadają ze wzruszeniem.

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Dwójki>>>

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu>>>

Prezentację nagrań z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczniemy w piątek 1 sierpnia - w dniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Posłuchamy wspomnień: Barbary Chrzanowskiej z Batalionu „Kiliński"; Zbigniewa Tadeusza Krejckanta, pseudonim "Cyngiel", Orlęta AK Grochów; Leszka Dąbrowskiego, pseudonim "Leszek", Zgrupowanie "Bartkiewicz"; Apolinarego Cynk-Boruckiego, pseudonim "Boruta", Batalion "Gozdawa"; Leokadii Korwin-Pawłowskiej, łączniczki Batalionów Chłopskich; Witolda Kieżuna, pseudonim "Wypad"; Eugeniusza Ajewskiego, pseudonim "Kotwa", pułk "Baszta"; Wacławy Jurczakowskiej, pseudonim "Wacka", batalion "Parasol".

Zapraszamy o 7.50, 8.30, 10.55, 12.05, 15.50, 16.10, 19.10 oraz 22.40.

Następnie "Głosy walczącej Warszawy” będą pojawiały się na naszej antenie regularnie od poniedziałku do piątku tuż przed południem (11.45) - do końca sierpnia.

mm/jp

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: z pieśnią na ustach, świadomi ceny szli w bój

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:10
"Warszawianka”, "Hej, chłopcy, bagnet na broń”, "Warszawskie dzieci” i wiele innych pieśni zagrzewało do boju warszawskich powstańców w sierpniu 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:25
"Pamiętnik z powstania…” Mirona Białoszewskiego czytany przez samego autora oraz premierowe słuchowisko na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego "Zośka/Parasol" oraz "Pamiętników 'Zośki" to tylko niektóre z audycji specjalnych Dwójki związanych z rocznicą 1 sierpnia 1944.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sobolewski: "Pamiętnik z powstania warszawskiego" arcydziełem na miarę "Pana Tadeusza"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 10:00
O nowym wydaniu arcydzieła Mirona Białoszewskiego rozmawialiśmy w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania. A od 1 sierpnia „Pamiętnika” w autorskim odczytaniu słuchać będziemy na naszej antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Miasto 44" - film batalistyczny, fikcja, musical… Różne reakcje na obraz Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 15:00
- My mieliśmy także życie osobiste, nie tylko wojskowe, a w filmie tylko strzelają i burzą - mówiła uczestniczka Powstania Warszawskiego po pokazie filmu "Miasto 44”. Obraz budzi kontrowersje, ale niemal wszyscy widzowie zgadzają się, że był on potrzebny.
rozwiń zwiń