Czterysta pięćdziesiąt lat jezuitów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 17:30
Historia Towarzystwa Jezusowego była intrygująca i burzliwa, a losy zakonu splatały się również z nasza historią.
Audio
  • O. Stanisław Opiela o zakonie jezuitów i jego dziejach (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • O. Stanisław Opiela o swojej drodze do zakonu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • O. Stanisław Opiela o swojej edukacji, pracach filozoficznych i spotkaniu z Leszkiem Kołakowskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Ks. Stanisław Opiela przyjmuje z rąk Antoniego Kaplińskiego z Fundacji Ekumenicznej Tolerancja medal Zasłużony dla Tolerancji (2007)
Ks. Stanisław Opiela przyjmuje z rąk Antoniego Kaplińskiego z Fundacji Ekumenicznej "Tolerancja" medal "Zasłużony dla Tolerancji" (2007)Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

O Towarzystwie Jezusowym i swojej  drodze do zakonu opowiadła w Dwójce ojciec Stanisław Opiela - absolwent wyższych uczelni, nie tylko teologicznych, w Polsce, we Francji i we Włoszech. Przez kilka lat ojciec Opiela pełnił - najwyższą w zakonie polskim - funkcję prowincjała, a także inne ważne funkcje na arenie europejskiej.

Nazwa audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Bożena Markowska

Gość: ojciec Stanisław Opiela (jezuita)

Data emisji: 22-24.12.2014

Godzina emisji: 11.45

mm/jp

Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:15
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jezuicka "wędka na duszę" na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 18:00
Muzyka stała się za sprawą Towarzystwa Jezusowego istotnym narzędziem kontrreformacji w obu Amerykach, Indiach oraz... na Dolnym Śląsku. O tym Magdalena Łoś rozmawiała z doktorem Tomaszem Jeżem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak, który w XVII wieku był chińskim kartografem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 22:22
Michał Boym, jezuita, trafił do Państwa Środka jako misjonarz. Stał się jednym z pierwszych europejskich sinologów i autorem atlasu Chin, dzięki któremu Europa mogła poznawać ten kraj.
rozwiń zwiń