Stanisław Likiernik. Głos z pokolenia Kolumbów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 13:05
Zapraszamy do wysłuchania opowieści żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, kawalera orderu wojennego Virtuti Militari.
Audio
  • Stanisław Likiernik o przygodach z lat młodości (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Likiernik o pierwszych dniach wojny (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Trzecia gawęda Stanisława Likiernika (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Stanisław Likiernik o akcjach dywersyjnych Kedywu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Działalność Stanisława Likiernika (na zdj.) uwiecznił w literackiej formie Roman Bratny w znanej powieści Kolumbowie (postać Skiernika)
Działalność Stanisława Likiernika (na zdj.) uwiecznił w literackiej formie Roman Bratny w znanej powieści "Kolumbowie" (postać Skiernika)Foto: PAP/Tomasz Gzell

Stanisław Likiernik, urodzony w 1923 r. w Garwolinie, podczas okupacji należał do Związku Walki Zbrojnej, uczestniczył w akcjach dywersyjnych i sabotażowych Kedywu Komendy Głównej AK, walczył w Powstaniu Warszawskim.

W czasie Powstania Likiernik walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie w szeregach zgrupowania "Radosław". Był wielokrotnie ranny. Za swoje zasługi został odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari klasy V.

W 1946 r. przedostał się do Francji, gdzie mieszka do dziś i walczy o zachowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim, przeciwstawiając się próbom umniejszania jego znaczenia lub mylenia z powstaniem w getcie. Swoje życie opisał w książce "Diabelne szczęście czy palec boży?"

Wspomnienia dla Polskiego Radia zostały nagrane w 2003 roku.

***
Na "Zapiski ze współczesności" – od poniedziałku do piątku (3-7.08) w godz. 11.45-12.00 – zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

jp/mm

Czytaj także

Poznaj prawdziwe historie łączniczek Powstania

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 16:00
"Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego" Marii Fredro-Bonieckiej i Wiktora Krajewskiego czytała w Dwójce Sławomira Łozińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

13-letni łącznik Powstania. Wspomnienia świadków

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 15:00
Gdy Powstanie Warszawskie wybuchło, mieli zaledwie po kilkanaście lat. Jak wyglądał ten dramatyczny czas z ich perspektywy?
rozwiń zwiń