Dioskurowie i Pygmalion w Montpellier

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 13:00
Dwójka zawitała dziś na Festiwal w Montpellier, gdzie jeden z najważniejszych europejskich zespołów muzyki dawnej prezentuje operowe arcydzieło Jeana-Philippe'a Rameau. Zapraszamy na transmisję "Kastora i Polluksa".
Kastor i Polluks, Muzeum Salvadora Dali
Kastor i Polluks, Muzeum Salvadora DaliFoto: pap/photoshot

Muzycznie i dramatycznie to bez wątpienia jedna z najlepszych scenicznych kompozycji Rameau. Wyjątkowo poruszająca jest także mitologiczna historia opowiedziana w libretcie Pierre'a Josepha Justina Bernarda. Miłość półboskich bliźniaków okazuje się w finale silniejsza nie tylko od wszystkich innych ziemskich więzi, lecz także niż śmierć. Polluks stępuje po Kastora do Hadesu, godząc się pozostać tam za niego. Ten odmawia, prosząc tylko by bliźniak poślubił jego ukochaną Telairę. Wzruszony Jowisz przywraca obu bliźniakom życie i czyni ich nieśmiertelnymi.

Działający od 2005 roku międzynarodowy Ensemble Pygmalion zyskał sławę przede wszystkim dzięki niebanalnym, a czasami bardzo odświeżającym interpretacjom wokalno-instrumentalnych dzieł Jana Sebastiana Bacha. Ostatnimi czasy coraz istotniejszą rolę odgrywa w repertuarze zespołu także muzyka Jeana-Philippe'a Rameau. Czy czeka nas zatem równie odkrywcza interpretacja "Kastora i Polluksa"? Na transmisję z Montpellier zaprasza Klaudia Baranowska.

Program:

Jean-Philippe Rameau Kastor i Polluks

Wyk. Colin Ainsworth  - tenor, Florian Sempey - baryton, Emmanuelle de Negri  - sopran, Clémentine Margaine  - mezzosopran, Sabine Devieilhe  - sopran, Christian Immler  - bas, Virgile Ancely- baryton; Pygmalion Ensemble, dyr. Raphaël Pichon (Berlioz Opera, Le Corum, Montpellier)

W przerwie zapraszamy do wysłuchania rozmowy Barbary Schabowskiej z prof. Remigiuszem Foryckim - o Montpellier, o jego muzeach, pobliskich plażach, tradycji i ciekawych, wartych odwiedzenia miejscach...

24 lipca (czwartek), godz. 20.00-23.30, wprowadzenie o 19.00

mm/bch

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA opera
Czytaj także

Artur Ruciński: śpiewak musi być cierpliwy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2015 17:00
- Dopiero od 5 lat mój głos brzmi tak, jak chciałem. Męskie głosy dojrzewają powoli. Dlatego to ważne, by na wczesnym etapie dobrze dobierać role - podkreślał w Dwójce baryton Artur Ruciński.
rozwiń zwiń