Polska, Francja, USA. Konstytucja konstytucji nierówna

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 13:07
Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja porozmawiamy o uchwalonej w 1791 roku polskiej konstytucji - i nie tylko o niej.
Przetworzony fragment obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku
Przetworzony fragment obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku"Foto: wikimedia/domena publiczna

Magna Charta Libertatum - swoisty akt umowy między królem Janem bez Ziemi a jego wasalami - został wydany w Anglii 1215 roku. Ale właściwie Brytyjczycy nie mają konstytucji. Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki z dziesięcioma poprawkami uchwalonymi w 1789 r. obowiązuje do dzisiaj.

Preambułą konstytucji francuskiej była Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela - dzięki niej król przestał być wszechwładnym monarchą. Między konstytucją amerykańską a francuską plasuje się Konstytucja 3 maja – pierwsza w Europie, a druga na świecie.

O tym w Dwójce mówić będą historykiem i badaczka literatury prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, dyrektor szkoły języka angielskiego Anthony Goltz, amerykanista prof. Bohdan Szklarski i radca prasowy ambasady francuskiej Alain Dubuy.

***

Na audycję specjalną zapraszamy we wtorek (3.05) w godz. 18.00-19.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

mc/jp

Czytaj także

Majówka z Dwójką

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 15:20
Spotkania z ciekawymi ludźmi i muzyką najwspanialszych kompozytorów - zapraszamy do spędzenia pierwszych dni maja z Programem 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń