Kino polskie od zera

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:40
O początkach kina na polskich ziemiach i polskich wynalazcach, którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój światowego kina, takich jak Kazimierz Pruszyński, Jan Szczepanik i Ryszard Matuszewski - porozmawiamy w piątkowej "Akademii kina".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Pleograf - aparat filmowy powstały zanim bracia Lumiere przedstawili światu swój kinematograf, aeroskop - pierwsza na świecie ręczna kamera o napędzie automatycznym, stereos - te i wiele innych wynalazków miał na swoim koncie Kazimierz Pruszyński.

Do wspaniałych polskich wynalazców, którzy na przełomie XIX i XX wieku wnieśli ogromny wkład w rozwój światowego kina należeli także Jan Szczepanik określany jako "polski Edison" oraz Bolesław Matuszewski, który wymyślił ideę archiwum filmowego. O nich, a także o polskim kinie i jego początkach, oraz m.in. o odkryciu pierwszego polskiego filmu fabularnego "Pruska kultura" w "Akademii kina" opowie profesor Marek Hendrykowski.

Rozmawiać z nim będzie Anna Fuksiewicz.

24 października (piątek), godz. 22.00-22.30

mc

 

Zobacz więcej na temat: FILM kino
Czytaj także

Kto ojcem X muzy? Przyznają się Francuzi i Amerykanie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 20:00
- Choć spór ten okazał się bardzo twórczy, to moim zdaniem żadna ze stron nie ma racji - mówił prof. Marek Hendrykowski w nowym cyklu Dwójki poświęconym historii światowego kina.
rozwiń zwiń