Korea Północna jest jak dekoracja filmowa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 10:30
– Gdy tam jesteśmy, cały czas towarzyszy nam poczucie jakiejś nierzeczywistości, jakby było się na planie filmu science-fiction – mówił w Dwojce John Sweeney, autor głośnego, kontrowersyjnego reportażu "Korea północna. Tajna misja w kraju wielkiego blefu".
Audio
  • John Sweeney opowiada o Korei Północnej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Pjongjang, stolica Korei Północnej
Pjongjang, stolica Korei PółnocnejFoto: Clay Gilliland/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Podając się za profesora uniwersytetu London School of Economics, reporter pojechał do Korei Północnej, aby uzyskać bezprecedensowy dostęp do najbardziej tajemniczego państwa na świecie. Owocem tej podróży stał się kontrowersyjny reportaż telewizyjny dla BBC oraz książka.

– Korea Północna nie jest celem łatwym, nie dopuszcza dziennikarzy – powiedział John Sweeney. – Natomiast wpuszczane są tam wycieczki umożliwiające osobom prywatnym zwiedzenie kraju. Zorganizowałem więc wyjazd o takim charakterze dla grupy studentów. Pojechałem wraz z nimi. BBC nie nagłaśniało sprawy. Chodziło m.in. o to, by nie narażać bezpieczeństwa reszty grupy – opowiadał.

Pojawił się jednak problem innego typu. – Byłem dwa razy starszy od pozostałych uczestników. Należało więc w jakiś sposób wytłumaczyć moją obecność – wspominał. – Ponieważ grupa była studencka, John Sweeney pojawił się tam nie jako dziennikarz, lecz jako wykładowca – wyjaśniał reporter, dodając ze śmiechem, że po tym, jak zapił pewne paskudne danie alkoholem, przewodnik wycieczki określił go jako "profesora picia".

Najbardziej jednak ze swego pobytu dziennikarz zapamiętał, że Korea Północna to najmroczniejsze miejsce, w jakim kiedykolwiek był. – Odwiedzałem takie kraje, jak Irak Saddama Husajna, Libia Kadafiego czy Iran. Żadne miejsce nie zrobiło na mnie tak przygnębiającego i ponurego wrażenia – wyznał.

Więcej - w nagraniu audycji "Spotkania po zmroku", którą prowadził Paweł Siwek.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: Korea Północna reportaż
Czytaj także

"Rosja to ciągle nie jest Korea Północna"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 19:44
- Propaganda putinowska na dłuższą metę powoduje w Rosjanach niechęć i apatię, a nie gotowość do rzucenia się w ogień za przywódcą - mówił w Dwójce Bartosz Cichocki, analityk redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Protesty w Hong Kongu. Strach przed powtórką z Tian'anmen

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 19:06
W mediach za bardzo skupiamy się na hollywoodzkiej opowieści o walce o wolność i demokrację, ja bym się kupił na społecznym tle - mówił o protestach mieszkańców Hong Kongu przeciwko chińskiej ingerencji w samorządność tego miasta Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń