Uniwersytet Ludowy nauczy świadomego życia

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:34
W Grzybowie koło Płocka rusza Ekologiczny Uniwersytet Ludowy. W Dwójce opowiadaliśmy o idei tej szczególnej - będącej czymś więcej niż tylko miejscem ekologicznej edukacji - placówki.
Audio
  • Rozmowa o Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie koło Płocka (Spotkania po zmroku/Dwójka)
W audycji odwiedziliśmy gospodarstwo Ewy Smuk-Stratenwerth i powstającą siedzibę nowej placówki edukacyjno-kulturalnej
W audycji odwiedziliśmy gospodarstwo Ewy Smuk-Stratenwerth i powstającą siedzibę nowej placówki edukacyjno-kulturalnejFoto: Glowimages/East News

Obok ekopiekarni, trzcinowej oczyszczalni ścieków czy serowni powstaje szkoła, która naukę ekologicznego rolnictwa czy ludowego rzemiosła połączy z filozofią. Twórcy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego odwoływać się będą zarówno do Norwidowskiej koncepcji pracy, jak i do duńskiej idei budzenia życiowej motywacji.

Jak skandynawskie pomysły sprzed wieku sprawdzają się we współczesnej polskiej wsi? Z jakich przyczyn w okresie transformacji ustrojowej Uniwersytety Ludowe w Polsce podupadły? I jak dziś w Polsce uczyć społecznego dialogu, łącząc idee chrześcijańskie z tradycją pogańską?

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Justyna Piernik

Goście: Ewa Smuk-Stratenwerth (twórczyni Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego), Zofia Kaczor-Jędrzycka (honorowa prezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych)

Data emisji: 27.07.2015

Godzina emisji: 22.30

jp/mm

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Wielu myślało, że odmówi, gdy usłyszała, że wraca do kraju jako skoczek spadochronowy - opowiadała o działalności konspiracyjnej Elżbiety Zawackiej jej biografka Katarzyna Minczykowska-Targowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siłaczka. Reformatorka wiejskich szkół

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 17:30
– Helena Spoczyńska miała wizję szkoły na wsi, w której będzie się kształcić pragnąca wiedzy młodzież. Tak się to zaczęło – wspominał swoją nauczycielkę Jan Socha.
rozwiń zwiń