Rozwój medycyny. Od puszczania krwi do leczenia zarodków

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 10:46
– Na początku drugiej połowy XIX wieku stosowano medycynę intuicyjną, w której było mnóstwo szarlatanerii i wielkich nadziei – mówiła historyk medycyny prof. Iwona Arabas.
Audio
  • Historyk Iwona Arabas i biolog molekularny Maciej Małecki opowiadają o rozwoju medycyny (Spotkania po zmroku/Dwójka)
W XIX wieku podstawową metodą leczenia było puszczanie krwi. Dzisiaj świat medycyny wygląda zupełnie inaczej (zdjęcie ilustracyjne)
W XIX wieku podstawową metodą leczenia było puszczanie krwi. Dzisiaj świat medycyny wygląda zupełnie inaczej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

W Dwójce rozmawialiśmy o przeszłości i przyszłości medycyny. Punktem wyjścia do rozmowy była książka "Cudowny lek" Thomasa Goetza, która niedawno trafiała do polskich księgarń. To opowieść o wielkich odkryciach Ludwika Pasteura i Roberta Kocha, a także o zaciętej rywalizacji między naukowcami.

Jak od XIX wieku zmieniły się standardy praktyki medycznej i jak długa jest dziś droga od eksperymentu do powstania nowego leku? Na te i inne pytania odpowiadali goście audycji. Eksperci wyjaśnili, co medycyna zawdzięcza wojnom, i tłumaczyli, dlaczego nie można liczyć na rozwój nauki bez prowadzenia badań na zwierzętach. Mówili też o leczeniu… zarodków.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Iwona Arabas (historyk medycyny, Instytut Historii Nauki PAN), prof. Maciej Małecki (biolog molekularny, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej WUM)

Data emisji: 18.08.2015

Godzina emisji: 22:30

iwo/mc

Czytaj także

Czy Chińczycy rozpoczęli erę eugeniki?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 18:00
Chińscy uczeni zmodyfikowali genetycznie ludzkie embriony, czyli stworzyli ludzkie zarodki ze zmanipulowanym DNA. Czy powinniśmy się zacząć obawiać?
rozwiń zwiń