Henryk Raabe. Idealista w czasach komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:00
- W swych poglądach politycznych nawiązywał do humanizmu socjalistycznego – tak o prof. Henryku Raabe mówił prof. Janusz Wrona.
Audio
  • Prof. Janusz Wrona (Instytut Historii UMCS) i dr hab. Marcin Kruszyński w rozmowie o Henryku Raabem (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Henryk Raabe urodził się 17 listopada 1882 w Warszawie, zmarł 28 stycznia 1951 w Lublinie
Henryk Raabe urodził się 17 listopada 1882 w Warszawie, zmarł 28 stycznia 1951 w LublinieFoto: dzięki uprzejmości Muzeum UMCS w Lublinie

O zoologu, ambasadorze Polski w ZSRR i pierwszym rektorze UMCS, można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że był komunistą. Do takich wniosków doszedł goszczący w Dwójce prof. Janusz Wrona, który podkreślił, że choć prof. Raabe wstąpił do PZPR, nie oznacza tego, że godził się z poglądami komunistycznymi.

- Jego członkostwo w partii traktuję jako desperacką próbę ratunku przed całkowitym zmarginalizowaniem – powiedział gość Dwójki.

Podobnego zdania jest dr hab. Marcin Kruszyński, który podkreślił jednocześnie, że nie można zapomnieć o jednej kwestii: - Zasiadając w PKWN, czy pełniąc funkcję ambasadora w Moskwie, Raabe legitymizował to, co działo się na ziemiach polskich po 1945 roku - tłumaczył.

W nagraniu posłuchamy również o tym, jak Henryk Raabe tworzył "idealną biografię na nowe czasy".

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Janusz Wrona (Instytut Historii UMCS), dr hab. Marcin Kruszyński (lubelski oddział IPN)

Data emisji: 21.09.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/bch


Czytaj także

Powojenna "zemsta na drugim planie"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 19:30
- W krajach Europy Środkowo-Wschodniej rozliczenia splotły się z tym, co nazywano wtedy rewolucją społeczną – mówił prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń