W cyfrze Dwójka zabrzmi klarowniej i donośniej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 10:00
- Z naszych badań dotyczących jakości dźwięku cyfrowego i analogowego wynika, że w cyfrze zarówno pasmo, obraz stereofoniczny, jak i klarowność dźwięku są zdecydowanie lepsze - mówił Paweł Mathia, główny inżynier Polskiego Radia.
Audio
  • Cyfryzacja Polskiego Radia - zalety i wady - dyskusja w Dwójce
W cyfrze Dwójka zabrzmi klarowniej i donośniej
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

1 października 2013 roku Polskie Radio weszło w nową, cyfrową erę. W rejonie warszawskim i katowickim uruchomiono dwa pierwsze allotmenty, czyli urządzenia zapewniające docieranie sygnału cyfrowego na multipleksie.

Zdaniem słuchacza z Ursynowa, który zabrał głos w "Sezonie na Dwójkę", dzięki przejściu na sygnał cyfrowy uzyskał on stabilniejszy dostęp do programów Polskiego Radia i lepszy efekt rozbicia dźwięku na kanały.

Nie każdy jest jednak przekonany do jakości sygnału cyfrowego: – Ja korzystam z analogowego odbiornika, bo dla mnie brzmienie jest ważniejsze niż poziom szumów - oceniał inny ze słuchaczy, który sygnałowi cyfrowemu zarzucał zbyt dużą kompresję i "obcinanie" wyjściowych parametrów emitowanego dźwięku.

Zdaniem Krystyna Rosłan-Kuhn, ekspertki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do spraw cyfryzacji, takie postrzeganie jakości dźwięku cyfrowego to w dużej mierze efekt przyzwyczajenia.

- Nie wszyscy to pamiętają, ale na początku lat 60. była w Polsce dyskusja, czy wprowadzać fale UKF. Fale te były odbierane jako syczące dlatego, że w końcu można było w radiu usłyszeć wysokie tony, których nie było słychać na falach długich - zauważała.

Gość "Sezonu na Dwójkę" zwracał uwagę, że wszystkie transmisyjne systemy cyfrowe są systemami stratnymi, ale jednocześnie dobiera się jakość dźwięku tak, żeby był on postrzegany jako bardzo naturalny. - Dalsze zwiększanie ilości przepływności informacji zapisanych w dźwięku nic już odbiorcy nie daje, bo i tak tego nie usłyszy - tłumaczyła.

Cyfryzacja jest procesem, który będzie postępował w najbliższych latach. Jedną z jego zalet będzie poprawienie dostępu do kanałów Polskiego Radia na terenie całego kraju.

- 1 października emisja cyfrowa ruszyła w dwóch aglomeracjach: warszawskiej i katowickiej, dzięki czemu został uzyskany zasięg ludnościowy na poziomie około 7 milionów - wyliczał Paweł Mathia, główny inżynier Polskiego Radia. - Nie później niż do 1 sierpnia przyszłego roku uruchomimy kolejne nadajniki w Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Szczecinie i Wrocławiu. Do 1 października sygnał cyfrowy pojawi się w Łodzi, Opolu i Poznaniu. Do 1 stycznia 2015 roku uruchomimy nadawanie w Bydgoszczy, Koszalinie, Olsztynie i Zielonej Górze. Do 1 kwietnia roku 2015 cyfryzacja obejmie Białystok, Lublin i Rzeszów - zapowiadał.

W kolejnych etapach nacisk położony zostanie na rozbudowanie sieci wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

Więcej na temat w nagraniu audycji.

Na Państwa pytania odpowiadali w audycji Stanisław Jędrzejewski - Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia SA., Krystyna Rosłan-Kuhn - ekspert Krajowej Rady Radiofonii do spraw cyfryzacji oraz Paweł Mathia - główny inżynier Polskiego Radia.

Audycję przygotował Tomasz Szachowski.

Zobacz więcej na temat: cyfryzacja
Czytaj także

Andrzej Siezieniewski: Polskie Radio ma wielką przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 15:50
- Media publiczne są bardzo ważną częścią państwa demokratycznego i państwo powinno o nie dbać - powiedział prezes Polskiego Radia. Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:00
Od 1 października tego roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.
rozwiń zwiń