Różne barwy muzyki pasyjnej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 14:00
Muzyka na Wielki Post wykonywana w rozmaitych zakątkach świata chrześcijańskiego wciąż budzi zainteresowanie. O nieznanych urokach polskich pieśni porozmawiamy z muzykologiem dr Tomaszem Jeżem.
Theophanis Strelitzas Jezus na Golgocie
Theophanis Strelitzas "Jezus na Golgocie"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Koncerty i nagrania z muzyką pasyjną dawnego Neapolu przyniosły ogromny sukces zespołowi Capella della Pietŕ de' Turchini. Procesje i nabożeństwa z Sardynii, Kalabrii i Trynidadu zyskują coraz większe rzesze miłośników "muzyki świata", niestrudzenie poszukujących kulturowych odmienności i ludowego autentyku.

W polskiej, lokalnej tradycji jest w tej dziedzinie jeszcze sporo do odkrycia: na wsiach nadal można usłyszeć pieśni zdolne ożywić wyobraźnię współczesnych twórców i słuchaczy. Należą do nich śpiewane wielkopostne nabożeństwa, tak zwane gorzkie żale. O muzyce pasyjnej porozmawiamy  po 8.35 z naszym gościem - muzykologiem dr Tomaszem Jeżem.

O 7.45 zapraszamy na kolejny odcinek "Archiwalni". Natomiast po 7.35 rozmowa Anny Skulskiej z Anną Szostak o koncercie NOSPR na Festiwalu Beethovenowskim. Poza tym o 7.20 zaprezentujemy kolejną książkę z cyklu "25 książek na 25 -lecie".

Nie zabraknie też "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, "Piosenki z rekomendacją" (w tym tygodniu utwory wybiera prof. Lech Majewski - artysta plastyk) i oczywiście płyty tygodnia. To Sonaty Różańcowe Heinricha Ignaza Franza von Bibera w wykonaniu skrzypaczki Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch z zespołem Battalia. Podwójny album wydała firmę Ondine.

Na "Poranek Dwójki" zaprasza Piotr Matwiejczuk.

16 kwietnia (środa), godz. 6.00-9.00

bch/mc

Czytaj także

Dziadońka - kobieta, która rzuciła wyzwanie Obrochtom

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 16:00
- Na Podhalu nie było lepszego prymisty - mówiła o swojej mistrzyni Bronisławie Koniecznej-Dziadońce Stanisława Górkiewicz. Znakomita skrzypaczka wystąpi w niedzielę na Dwójkowej "Muzycznej Scenie Tradycji".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obserwatorka świata. Wspomnienie o Annie Zadrożyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2014 18:00
- To nie był belfer, który nauczał, lecz otwarta osoba, która potrafiła dawać drogowskazy - wspominał doktor Sławomir Sikora profesor Annę Zadrożyńską. Wybitna etnolog zmarła 30 marca.
rozwiń zwiń