20 lat nieszczęść króla Edwarda II w godzinę i 20 minut

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 13:50
- Gdybyśmy chcieli strawić całą sztukę Christophera Marlowe’a, musielibyśmy ją grać co najmniej 3 albo 4 godziny. Anna Augustynowicz ją sprawnie skondensowała - mówił w Dwójce Jan Peszek, odtwórca głównej roli w nowym spektaklu krakowskiego Teatru Starego.
Audio
  • Jan Peszek i Anna Augustynowicz o spektaklu "Edward II" (Poranek Dwójki)
  • Relacja z XXIV Festiwalu "Muzyczne Premiery Sezonu" w Kijowie (Poranek Dwójki)
Król Edward II
Król Edward II Foto: Wikipedia/domena publiczna

Tragedia "The Troublesome Reign and Lamentable Death of Edward the Second" Christophera Marlowe’a przywołuje losy autentycznej postaci nieszczęsnego króla Edwarda II, panującego w Anglii w latach 1307-1327. Brak zainteresowania sprawami państwa, nieudolność w rządzeniu, a także homoseksualizm i – co gorsza – forowanie swojego kochanka Gavestona na dworze doprowadziły do konfliktu władcy z lordami i klerem, a w efekcie – do jego sromotnego upadku.

Prawdziwy Edward II panował 20 lat, w sztuce Marlowe’a okres jego władzy uległ znacznej kondensacji, co sprawiło, że akcja tragedii rozwija się dynamicznie. Wydarzenia zmieniają się jak w kalejdoskopie, bohaterowie w jednej chwili wyniesieni na wyżyny, niebawem doznają bolesnego upadku. Karuzela wypadków wiruje, aż do krwawego końca: "Przeznaczeniem człowieka jest żyć w rozpaczy" – czytamy u Marlowe’a – "a wszyscy żyją, by umrzeć".

O spektaklu w Dwójce opowiadała jego reżyserka Anna Augustynowicz oraz odtwórca głównej roli Jan Peszek. Premiera w sobotę 31 maja.

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy też o polskiej obecności na XXIV Festiwalu "Muzyczne Premiery Sezonu". Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń nowej muzyki na Ukrainie. Istotną część festiwalu stanowi muzyka polska z szeregiem utworów Romualda Twardowskiego - kompozytora cieszącego się na Ukrainie szczególnym respektem.

Poza tym zaprezentowaliśmy kolejną książkę z cyklu "25 książek na 25 -lecie". Nie zabrakło "Słowa na dzień", informacji kulturalnych, kalendarium, piosenki z rekomendacją (w tym tygodniu piosenki rekomenduje reżyser teatralny Adam Sajnuk) i oczywiście płyty tygodnia: Polish Jazz Archives - kolejnych 5 płyt radiowej serii z nagraniami m.in. zespołów Zbigniewa Namysłowskiego, Andrzeja Kurylewicza i Krzysztofa Komedy. Codziennie do wygrania dwa zestawy po pięć płyt.

Audycję przygotował Tomasz Obertyn.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Anglia TEATR
Czytaj także

Łukasz Borowicz: Mozart kluczem do twórczości Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 11:30
- Mozart był ulubionym kompozytorem Andrzeja Panufnika i to widać w jego partyturach - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz, dyrygent, który z Polską Orkiestrą Radiową i Orkiestrą Konzerthaus nagrał wszystkie dzieła symfoniczne polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kinga Preis szuka przekąski wśród widowni

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:00
– W tym spektaklu są dwie wiedźmy. Jedna jest wiedźmą współczesną z nowoczesnymi gadżetami, ja gram zaś wiedźmę tradycyjną, która ma brodawki, wąsy, lata na miotle. I jest strasznie głodna – mówiła w Dwójce Kinga Preis o spektaklu Doroty Masłowskiej "Jak zostałam wiedźmą" w warszawskim Teatrze Studio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile abonamentu, tyle muzyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 13:00
- Muzyka została wyrugowana z telewizji publicznej, ponieważ władza znowu "wie lepiej" - oceniła Dorota Kozińska podczas rozmowy wokół książki Izabelli Starzec-Kosowskiej "Dziennikarstwo muzyczne w TVP Wrocław w latach 1994-2010".
rozwiń zwiń