Duch odrodzonego państwa zaklęty w pomnikach

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 11:15
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza", którą od 16 czerwca można oglądać w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
Audio
  • Michał Wiśniewski opowiada o wystawie "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza" (Poranek Dwójki)
  • Tadeusz Dąbrowski o tym, czym kieruje się jako juror festiwalu "Dwa Teatry" (Poranek Dwójki)
fragment plakatu zapowiadającego wystawę Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
fragment plakatu zapowiadającego wystawę "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.Foto: materiały promocyjne

Wystawa nawiązuje do prezentacji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. "Monument" dotyka zagadnienia mitotwórczego potencjału architektury. Szyszko-Bohusz, dawny legionista związany z Józefem Piłsudskim, jako architekt władzy projektował monumenty: budowle, które miały stać się pomnikami epoki, wyrażać ducha odrodzonego państwa, ożywiać jego chwalebną historię, ale także świadczyć o dobrobycie i postępie poprzez efektowne zlecenia realizowane dla ówczesnych elit politycznych i finansowych. Gościem "Poranka Dwójki" był Michał Wiśniewski, kurator wystawy z krakowskiego Instytutu Architektury.

W audycji zdaliśmy również relację z festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Oprócz tego w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonał Adam Bałdych).

Audycję prowadził Marcin Pesta.

bch/mc

Czytaj także

Adolf Szyszko-Bohusz - projektant przedwojenej Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:15
– Jest jedną z najważniejszych postaci architektury polskiej XX wieku. Zbudował dużą część naszej tożsamości, zbiorowego postrzegania samych siebie – mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Michał Wiśniewski kurator wystawy "Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paradoksy wolności według Magdaleny Grochowskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 12:00
- W latach 90. cały okres PRL został zanegowany. Zachłysnęliśmy się bezkrytycznie wolnością i, jak napisał Andrzej Stasiuk, "myślenie stało się luksusem". Trzeba siły i odwagi, by przyznać, że ta wolność niesie też pewne gorycze - mówiła na Pikniku Wolności autorka jednej z trzech najważniejszych, zdaniem słuchaczy Dwójki, książek ostatniego ćwierćwiecza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dymna: teraz młodzi mają trudniej

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 15:25
- Zaczęłam uprawiać ten zawód w najlepszym czasie i w najlepszym miejscu. Tu komuna, tu internowania. Z drugiej strony byłam wolnym człowiekiem, pracowałam w Starym Teatrze - opowiadała Anna Dymna, która odwiedziła Dwójkę w związku z ukazaniem się jej biografii i koncertem na rzecz fundacji aktorki "Mimo Wszystko" w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rękopisy Tadeusza Różewicza na Imieninach Jana Kochanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 11:00
– Niespełna miesiąc przed śmiercią Tadeusz Różewicz przekazał Bibliotece Narodowej cztery swoje wiersze na kilku kartkach, w tym utwór poświęcony Czesławowi Miłoszowi – mówił w Dwójce Janusz Drzewucki, zapowiadając Imieniny Jana Kochanowskiego, które odbędą się w sobotę 14 czerwca w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.
rozwiń zwiń