Klasycy światowej animacji w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2014, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 11-17 lipca. To największy i najciekawszy międzynarodowy festiwal filmu animowanego w Polsce.
Audio
  • Marcin Giżycki o 7. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2014 (Poranek Dwójki)
  • Marcin Tadeusz Łukaszewski o "Przewodniku po muzyce fortepianowej" (Poranek Dwójki)
fragment plakatu zapowiadającego 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2014
fragment plakatu zapowiadającego 7. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2014Foto: T. Ducki/materiały promocyjne

Prezentowanych jest na nim ponad 500 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko prezentowane dzieła pionierów animacji.

Na festiwalu w tym roku szeroko zaprezentowana zostanie animacja z Chin, wciąż mało znana w Europie, ale szybko podbijająca świat, między innymi dzięki rozwijaniu na wielką skalę szkolnictwa w tej dziedzinie. Retrospektywy mistrzów zadowolą zarówno amatorów wysokiej klasy rozrywki filmowej, jak i miłośników eksperymentu czy poważnej refleksji filozoficznej. Bruno Bozzetto od ponad pięćdziesięciu lat należy do najdowcipniejszych animatorów współczesnych. Jego "Dwa zamki” (1967), "Opera” (1973) czy pełnometrażowe "Allegro non troppo” (1976) zaliczają się już do klasyki filmowej. Należący do tej samej generacji Pat O’Neill reprezentuje z kolei eksperymentalny nurt kina. Pełnometrażowy film "Woda i moc” (1989) tego kalifornijskiego twórcy jest jednym z najbardziej magicznych dzieł, jakie kiedykolwiek zrealizowano. Nie zapomniano też o polskim, zmarłym przed piętnastoma laty, mistrzu groteski filozoficznej Mirosławie Kijowiczu, który, gdyby żył, obchodziłby w tym roku swoje osiemdziesięciopięciolecie. To tylko niektóre z propozycji programowych tegorocznego festiwalu.

Naszym gościem był dyrektor artystyczny Animatora Marcin Giżycki.

W audycji zaprezentowaliśmy także "Przewodnik po muzyce fortepianowej".

W "Poranku Dwójki" do wygrania była "Płyta tygodnia": "Kaja Danczowska - nagrania z lat 1974- 2007", w tym część po raz pierwszy opublikowana na płytach! Najnowszy box Polskiego Radia wydany został z inicjatywy Programu 2 Polskiego Radia. Oprócz tego w audycji wysłuchaliśmy: "Archiwalni", "Słowa na dzień", wiadomości. "Piosenki z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonał Józef Wilkoń).

Audycję poprowadził Tomasz Obertyn.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: FILM Poznań
Czytaj także

Miłość ocaliła muzeum w Kozłówce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 10:00
– W pierwszej kierowniczce muzeum zakochał się radziecki oficer. Nie dopuszczał żołnierzy do pałacu, kierując ich do innych budynków. Dzięki temu Kozłówka zachowała swoje zbiory – mówił w Dwójce Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, pierwszego polskiego muzeum w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowy lipiec w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 14:00
120 projekcji, 16 sekcji programowych, a w nich ponad 100 filmów. Do tego wystawy, warsztaty i koncerty do kina niemego. O tym jak poruszać się w gąszczu atrakcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sopocie opowiadali jego dyrektorzy Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

300 tysięcy osób weźmie udział we Wschodzie Kultury!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 12:00
- Do Rzeszowa, Lublina i Białegostoku przyjedzie 300 artystów spoza Polski, głównie z Ukrainy. To jedna z największych imprez kulturalnych w kraju i znakomite narzędzie zacieśniania międzynarodowych więzi - zachwalał tegoroczny Wschód Kultury Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek.
rozwiń zwiń