"Skrzydła Wielkiej Wojny". Śmierć przyszła z nieba

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 15:30
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy na temat wystawy w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, prezentującej interesujący moment w historii lotnictwa wojskowego.
fragment plakatu reklamującego wystawę Skrzydła Wielkiej Wojny w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
fragment plakatu reklamującego wystawę "Skrzydła Wielkiej Wojny" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w KrakowieFoto: materiały promocyjne

>>>Wybuch I wojny światowej - zobacz serwis specjalny<<<
Zaledwie osiem lat po pierwszym udanym wzlocie braci Wright na plaży Kitty Hawk, aeroplan został pierwszy raz użyty bojowo podczas wojny z Turcją w 1911 r. Wtedy też zauważono jego możliwości, wtedy też ludzie po raz pierwszy przerazili się widokiem lotniczej śmierci… Mimo tego, gdy w 1914 r. wybuchła Wielka Wojna praktycznie żaden kraj nie wiedział, jakie możliwości niesie ze sobą rozkwit lotnictwa. Powszechnie uważano, że „lotnictwo to świetny sport, ale na wojnie samolot nie będzie absolutnie przydatny”. Również żaden ówczesny strateg w najśmielszych wizjach nie mógł przypuszczać, że to właśnie zawodna maszyna ze sklejki, cienkiej aluminiowej blachy, prześcieradłowego płótna i fortepianowego drutu zrewolucjonizuje sposób prowadzenia wojen i że stanie się to już podczas trwania tego pierwszego światowego konfliktu… W 1914 r. Francja posiadała 141 maszyn, Wielka Brytania 113, Rosja 145, Belgia 23, a Niemcy i Austro-Węgry 268. Wkrótce jednak nastąpił bardzo gwałtowny rozwój lotnictwa, gdyż samolot szybko udowodnił swoją wartość w rozpoczynającym się konflikcie…

(materiały promocyjne Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

Gośćmi "Poranka Dwójki" po godz. 8.35 będą dyrektor Muzeum Krzysztof Radwan oraz kierownik inwentaryzacji muzealiów Krzysztof Mroczkowski.

Po 7.35 zapowiemy wystawę "Wielka Wojna Polaków 1914-1918" w Muzeum Historii Polski.

Ponad to w programie konkurs "Płyta tygodnia”, Archiwalnia, "Piosenka z rekomendacją", wiadomości oraz przegląd prasy.

Zaprasza Tomasz Obertyn.
29 lipca (wtorek), godz. 6.00-9.00

bch

Zobacz więcej na temat: I wojna światowa
Czytaj także

"Zabiłem", "Odcięta ręka" – Blaise'a Cendrarsa wizja życia w okopach

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:30
- W jego opowiadaniach słyszymy wszystkie kalibry użytej broni. Powstaje nieprawdopodobny opis pola bitewnego, bardzo żywy, bardzo współczesny - o zbiorze "Odcięta ręka" Blaise'a Cendrarsa opowiadał w Dwójce tłumacz Jacek Giszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrozumieć wojnę przez pocztówki

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 12:00
Dr Piotr Galik - kolekcjoner pocztówek, fotografii i pamiątek związanych z Wielką Wojną i Kresami, a szczególnie ze Lwowem - wydał właśnie album "I wojna na starych pocztówkach". To doskonała okazja, by poznać historię w trochę inny, niesztampowy sposób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto lat po Wielkiej Wojnie. Audycje specjalne w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 11:00
W związku z rocznicą stulecia wybuchu I wojny światowej zapraszamy na specjalne audycje z motywem wojennym w tle.
rozwiń zwiń