Jak Polacy kolonizowali Afrykę

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 08:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o konferencji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie pt. "Stefan Szolc-Rogoziński - enfant terrible czasu kolonizacji Afryki", poświęconej temu polskiemu badaczowi Afryki.
Audio
  • Prof. Jacek Knopek i Dariusz Skonieczko o konferencji "Stefan Szolc-Rogoziński - enfant terrible czasu kolonizacji Afryki" (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na XVIII Ogólnopolski Festiwal Talia 2014 (Poranek Dwójki)
Stefan Szolc-Rogoziński
Stefan Szolc-RogozińskiFoto: Szczebrzeszynski/Wikipedia

Celem konferencji jest przypomnienie wyprawy Stefana Szolca-Rogozińskiego z 1883 r., która była znaczącym elementem polskiej historii kolonialnej. Zostaną też poruszone tematy związane z losami zbiorów przywiezionych z jego ekspedycji, a także dzisiejszą polityką Polski w Afryce. W trakcie konferencji odbędzie się także premiera filmu "Kamerun 2014”. O wydarzeniu opowiadali prof. Jacek Knopek z UMK oraz Dariusz Skonieczko z Muezum Etnograficznego w Warszawie.
Zapraszaliśmy także na XVIII Ogólnopolski Festiwal Talia 2014. Festiwal odbędzie się w dniach od 20 do 28 września 2014 roku. W jego ramach zostaną zaprezentowane spektakle z teatrów z całego kraju.
"Poranek Dwójki" prowadził Paweł Siwek.
mc

Zobacz więcej na temat: Afryka podróże
Czytaj także

Afrykański szok Jacka Bocheńskiego. "To był inny świat"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 12:00
W "Zapiskach ze współczesności" Jacek Bocheński, pisarz, publicysta, współzałożyciel i redaktor naczelny podziemnego pisma "Zapis", opowiadał o swoich podróżach i książkach, które dokumentują doświadczenia tych wypraw.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprawa śladami Kazimierza Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 02:00
W latach 1931-1936 polski podróżnik samotnie - na rowerze, konno, wielbłądem, czółnem i pieszo - przebył Afrykę. Kilka lat temu jego śladem podążyła nowa wyprawa. W Dwójce rozmawialiśmy z jej uczestnikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Somalia - kobiece piekło na ziemi

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 10:00
- Somalia to najgorsze miejsce do życia dla kobiet - uważa Maria Wojtanek z PAH. - Nie ma przesady w ani jednej obiegowej opinii o tym kraju. Somalia jest niebezpieczna i skorumpowana. Na szczęście to niejedyne jej oblicze.
rozwiń zwiń