Skrzyżowanie Kultur: ciało jako instrument uniwersalny

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 16:00
- Zaskoczyła nas muzykalność Polaków. Nie wiem tylko, czy to kwestia edukacji, czy wrodzonych talentów - zachwalał uczestników prowadzonych przez siebie warsztatów Giba Alves, członek brazylijskiego zespołu Barbatuques. Na Skrzyżowany Kultur można było się nauczyć, jak uczynić wszechstronny instrument z własnego ciała.
Audio
  • Skrzyżowanie Kultur: ciało jako instrument uniwersalny (Poranek Dwójki)
  • Skrzyżowanie Kultur: Sounds Like Poland (Źródła/Dwójka)
Barbatuques, jedna z gwiazd festiwalu Skrzyżowanie Kultur
Barbatuques, jedna z gwiazd festiwalu "Skrzyżowanie Kultur"Foto: EPA/WAEL HAMZEH

Grupa Barbatuques, założona przez Fernando Barbę w 1996 roku, opiera swoją twórczość na dźwiękach wydobywanych z ciała. Ich występy to wynik zainteresowań, pasji i wieloletnich badań lidera nad zjawiskiem perkusji ciała. Od roku 1988 Fernando rozwijał ten rodzaj sztuki, początkowo dla czystej zabawy, a potem już w ramach badań naukowych.

Od wielu lat muzycy Barbatuques dzielą się swoimi umiejętnościami z muzykami i amatorami na całym świecie w ramach zróżnicowanych warsztatów. W Warszawie zespół poprowadził aż 7 klas, których uczestnicy mogli poznać nie tylko techniki perkusji ciała, lecz także tradycyjne pieśni brazylijskie oraz znane z występów Brazylijczyków elementy taneczne. Nie zabrakło też zajęć dla osób niepełnosprawnych.

O warsztatach opowiadali Katarzynie Sałach ich uczestnicy, koordynatorka Anna Mamińska oraz jeden z prowadzących - Giba Alves. - Odwołujemy się do ciała, a więc do tego, co naturalne. Dlatego nieważna jest specyficzna tradycja muzyczna danego kraju ani kompetencje uczestników warsztatów. Tak samo pracujemy z amatorami i profesjonalistami - podkreślał artysta.

Katarzyna Sałach rozmawiała także z zespołem Hańba oraz z Kapelą Maliszów - uczestnikami koncertu "Sounds Like Poland". To rodzaj prezentacji najciekawszych młodych zespołów polskiej sceny folkowej, skierowanej do zaproszonych specjalnie dziennikarzy, producentów i animatorów sceny world music z całego globu.

Zapraszamy do wysłuchania relacji ze Skrzyżowana Kultur, przygotowanych dla magazynu "Źródła", który poprowadził Piotr Kędziorek, oraz dla "Poranka Dwójki" (Anna Szewczuk).

mm/ag

Zobacz więcej na temat: folk Warszawa
Czytaj także

Jan Gaca szybko przełamywał lody. Pierwsza rocznica śmierci mistrza

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 15:00
- To był na tyle otwarty facet, że zawsze można było do niego przyjechać, przenocować. To, że miał wielu uczniów wynika z jego charakteru, osobowości - mówił w Dwójce Maciej Żurek, jeden z uczniów wybitnego ludowego skrzypka Jana Gacy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. "Wszystko zaczyna się od muzyki ludowej"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 19:30
- Każdy gatunek muzyczny ma w niej swoje prapoczątki - przekonywał w radiowej Jedynce Maciej Szajkowski, muzyk, dziennikarz i propagator muzyki etno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Danyèl Waro - mistrz zakazanej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 15:00
- Gdy zaczynałem wykonywać pieśni Maloja, one były jeszcze zakazane. Niektórzy spędzali w więzieniu 15 lat, ale nie rezygnowali ze swojej tradycji - wyjaśniał Danyèl Waro z wyspy Reunion, który wystąpił na zeszłorocznym Skrzyżowaniu Kultur.
rozwiń zwiń