Polska - nowy kierunek amerykańskich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 11:00
– "Kampusy" zaczęły się od wykładowców. To był nasz wytrych – mówiła Ewa Bogusz-Moore, koordynatorka polsko-amerykańskiego projektu Instytutu Adama Mickiewicza.
Audio
  • Ewa Bogusz-Moore o "Kampusach", projekcie Instytutu Adama Mickiewicza (Poranek Dwójki)
Budynki Uniwersytetu Princeton, jednej z najważniejszych uczelni amerykańskich
Budynki Uniwersytetu Princeton, jednej z najważniejszych uczelni amerykańskichFoto: Joe Shlabotnik/flickr/CC

Program "Kampusy" działa na najlepszych amerykańskich uczelniach (obecnie: Harvard, MIT, Princeton, Yale i University of Michigan). Jego głównym celem jest zmiana wizerunku Polski wśród młodych ludzi, którzy w przyszłości będą mieli decydujący wpływ na postrzeganie naszego kraju w USA i na świecie.

– Chcieliśmy dotrzeć do studentów, czyli ludzi w wieku, w którym się kształtują i najbardziej chłoną wiedzę, by zainteresować ich polską kulturą – powiedziała Ewa Bogusz-Moore. Jednak by trafić do młodzieży, trzeba było użyć "wytrycha" w osobie wykładowców, których zaproszono do Polski.

A o tym, jak ważna jest polska kultura w USA, przekonuje choćby przykład Meryl Streep, która być może bez Elżbiety Czyżewskiej nigdy nie zasłużyłaby na Oscara...

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Ewa Bogusz-Moore (Instytut Adama Mickiewicza)

Data emisji: 6.07.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

Naukowcy Hitlera na usługach USA?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 18:00
W 1945 roku Amerykanie wiedzieli, że muszą przejąć - nim wejdzie Armia Czerwona - niemieckich naukowców. Rozpoczęła się tajna operacja "Paperclip".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atlantic City zbudowano wyłącznie dla rozrywki

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2015 18:00
– To miasto, które rozwinęło się we właściwym miejscu i czasie, czyli w okresie industrializacji w Stanach Zjednoczonych - mówił amerykanista Piotr Szyja.
rozwiń zwiń