Liryka i smutek, czyli nadwiślański gen jazzu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 10:30
– Jest w polskim jazzie coś specyficznego, związanego być może z historią naszego narodu – mówił Maciej Obara, saksofonista koncertujący na całym świecie.
Audio
  • Maciej Obara o polskim i skandynawskim jazzie (Poranek Dwójki)
Polski jazz - czerpiący z doświadczeń Tomasza Stańki i zafascynowany Komedą - ma w sobie zarówno nutę polskości, jak i wyraźny skandynawski rys
Polski jazz - czerpiący z doświadczeń Tomasza Stańki i zafascynowany Komedą - ma w sobie zarówno nutę polskości, jak i wyraźny skandynawski rysFoto: music4life/pixabay/CC0 Public Domain

Muzyk wspominał tegoroczną Letnią Akademię Jazzu, w ramach której norweski kompozytor Erlend Skomsvoll zaaranżował utwory Krzysztofa Komedy. Norweg nie znał dobrze tej twórczości, lecz właśnie dlatego liczono na jego świeżą interpretację. – Jednak, mimo odmiennego spojrzenia na muzykę, Skomsvoll nie był w stanie odejść od polskiego brzmienia – zauważył Maciej Obara.

Związki saksofonisty z Norwegią są bardzo silne. W jego międzynarodowym zespole Maciej Obara International Quartet grają Ole Morten Vaagan (kontrabas) i Gard Nilssen (perkusja). Norwescy członkowie kwartetu śmieją się jednak, że polski jazz jest dziś bardziej skandynawski niż to, co dzieje się na oryginalnej skandynawskiej scenie.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Maciej Obara (saksofonista jazzowy)

Data emisji: 27.10.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/pg

Czytaj także

Jazztopad zdobywa Narodowe Forum Muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 21:00
W "Poranku Dwójki" gościliśmy Piotra Turkiewicza, dyrektora artystycznego 12. Festiwalu Jazztopad (Wrocław, 21-29.11.2015).
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Tilbury. Nigdy nie wierz socjaldemokratom!

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 20:00
Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części rozmowy z legendarnym brytyjskim pianistą i improwizatorem. Na kolejną odsłonę tego spotkania zaprosimy Państwa już niedługo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mykietyn: boję się, że kulturę czeka rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 09:30
- Słyszę, że sztuka ma być teraz "narodowa" i nie wiem, co to znaczy. Dla mnie bez znaczenia jest, czy Chopin był Polakiem czy Australijczykiem - komentował znakomity kompozytor zapowiedzi zmian w polskiej polityce kulturalnej.
rozwiń zwiń