Jacek Dehnel oprowadza po Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 15:03
Z poetą spotkaliśmy się w "Poranku Dwójki", by porozmawiać o jego najnowszej książce "Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie".
Audio
  • Jacek Dehnel o swojej książce "Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie" (Poranek Dwójki)
  • Mapa Warszawy organizacji "Tu było, tu stało" i Stowarzyszenia Masław (Poranek Dwójki)
Jacek Dehnel
Jacek Dehnel Foto: Grzegorz Śledź/PR2

To spacerownik po stu pięćdziesięciu latach fascynującej historii Muzeum Narodowego w Warszawie, jednej z najważniejszych i największych instytucji kultury w Polsce. Literackiej opowieści towarzyszy historia w obrazach, książka jest więc częściowo albumem. Co jest wyjątkowego w historii Muzeum Narodowego dla współczesnego odbiorcy? Jak prozaik tworzy opowieść o zbiorach muzealnych?

Ponadto spojrzeliśmymy na mapę Warszawy - a dokładniej na przekształcenia, jakie dokonały się w jej architekturze po 1989 roku. Organizacja "Tu było, tu stało" i Stowarzyszenie Masław umieściły na mapie dwadzieścia budynków, a także przestrzeni miejskich, które w ciągu ostatnich 25 lat zostały poddane różnorodnym przekształceniom - modernizacjom, adaptacjom, rewitalizacjom, remontom, konserwacjom.

***

Tytuł audycję: Poranek Dwójki

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Data emisji: 2.12.2015

Godzina emisji: 6.00

mc/jp

Czytaj także

Facebook jak stolik w kawiarni literackiej. Przepytywanie Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 19:00
O pożytkach płynących zarówno z mediów społecznościowych, jak i z tradycyjnych technik literackich opowiadał w Dwójce Jacek Dehnel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Istnienie duchów a praca tłumacza. Nowy Henry James

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 15:30
- Każdy przekład jest interpretacją – przypominał Jacek Dehnel, autor nowego tłumaczenia słynnej powieści Henry’ego Jamesa "The Turn of the Skrew".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoły pełne muzealników. Przerwy niczym targowiska

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:04
- Zaintrygowało nas, że to zjawisko jest niezwykle masowe - mówiła etnografka Anna Grunwald, która w Dwójce opowiadała o społecznym fenomenie dziecięcego kolekcjonowania.
rozwiń zwiń