"Zud". Przyroda przejmuje kontrolę nad światem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 08:30
Dokumentalistka Marta Minorowicz wyjechała do Mongolii, szukając historii na temat przyrody. Znalazła opowieść, która zaprowadziła ją w nieoczekiwaną stronę.
Audio
  • Marta Minorowicz opowiada o powstawaniu filmu "Zud" (Poranek Dwójki)
Inspiracją filmu Zud były wyścigi konne na mongolskim stepie, w których uczestniczą wyłącznie dzieci (zdj. ilustracyjne)
Inspiracją filmu "Zud" były wyścigi konne na mongolskim stepie, w których uczestniczą wyłącznie dzieci (zdj. ilustracyjne)Foto: Thomas Voekler/wikimedia/CC BY SA 3.0

Do tej pory przyroda była w filmach Marty Minorowicz czymś w rodzaju greckiego chóru, który komentuje sytuację bohaterów. – Teraz chciałam pójść krok dalej w myśleniu o temacie przyrody, który chodził za mną zawsze – opowiadała o pomyśle na film, który miał być jej kolejnym dokumentem, a stał się pełnometrażowym debiutem fabularnym.

"Zud" znalazł się w konkursie Generation Kplus tegorocznego festiwalu filmowego w Berlinie. W Dwójce Marta Minorowicz wspominała, jak doszło do takiego zagęszczenia rzeczywistości, że historia wyszła poza ramy filmu dokumentalnego, z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć podczas pracy nad filmem, a także dlaczego mógł on być kręcony tylko wiosną.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Marta Minorowicz (reżyserka, dokumentalistka)

Data emisji: 5.01.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mg

Czytaj także

Mongolia - kraina stepów i jurt

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 06:00
- Mongołowie są dumni ze swojej przeszłości. Nawet w okresie silnych wpływów radzieckich Mongołowie starali się czcić pamięć Czyngis-chana - mówił prof. Stanisław Kałużyński, znawca Azji Środkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy ludy Goga i Magoga niosły Europie Apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:00
- Wyprawa Jana di Piano Carpini oraz Benedykta Polaka uświadomiła Europejczykom, że Mongołowie to po prostu ludzie, choć groźni - opowiadał o pierwszym polskim podróżniku historyk Adam Krawiec.
rozwiń zwiń