Łukasz Pawłowski zamknięty w pokoju wyobraźni Kantora

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 10:00
W "Poranku Dwójki" gościliśmy Łukasza Pawłowskiego, aktora wykonującego monodram "toniejestpostawaartystyczna", który nawiązuje do twórczości Tadeusza Kantora.
Audio
  • Łukasz Pawłowski zamknięty w pokoju wyobraźni Kantora (Poranek Dwójki)
  • Zaproszenie na Festiwal Goldbergowski w Gdańsku (Poranek Dwójki)
  • Szymon Nehring o obrazie "Rzeź niewiniątek" Marco Benefiala (Poranek Dwójki)
Twórczość Kantora znana jest m.in. z takich zabiegów artystycznych, jak technika gry utrzymana w charakterze niemego filmu (zdjęcie ilustracyjne)
Twórczość Kantora znana jest m.in. z takich zabiegów artystycznych, jak technika gry utrzymana w charakterze niemego filmu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: LuisPepunto/Pixabay/Public domain

Dla Łukasza Pawłowskiego szczególnie istotna jest obecność aktora w przestrzeni scenicznej, którą wybitny artysta traktował jako tzw. "pokój wyobraźni", gdzie każde spotkanie jest możliwe, a jedyne ograniczenie to fantazja twórców. Wyreżyserowany przez Annę Piotrowską spektakl "toniejestpostawaartystyczna" zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w 2015 r. Z Łukaszem Pawłowskim spotkaliśmy się zaś przy okazji trwającej tegorocznej odsłony przeglądu.

W programie zajrzeliśmy także do Gdańska na rozpoczynający się w piątek 26 sierpnia Festiwal Goldbergowski. Jego ideą jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium.

Ponadto kolejne rekomendacje kulturalne przedstawi pianista, finalista XVII konkursu Chopinowskiego Szymon Nehring.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Łukasz Pawłowski (reżyser i aktor)

Data emisji: 25.08.2016

Godzina emisji: 6.00

mz/mc

Czytaj także

Sukces i pogarda. Brecht wśród strasznych mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 15:00
– Bertolt Brecht to jedna z tych postaci historii teatru, które są wewnętrznie sprzeczne – mówił teatrolog Paweł Sztarbowski w 60. rocznicę śmierci dramaturga.
rozwiń zwiń