Świat chińskiego uczonego w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 15:18
W Warszawie otwiera się właśnie wystawa poświęcona sztuce z Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie. Powiemy o niej w "Poranku Dwójki".
Fragment obrazu pochodzącego z czasów dynastii Ming
Fragment obrazu pochodzącego z czasów dynastii MingFoto: Wikipedia/domena publiczna

Wystawa ukazuje chińskiego uczonego urzędnika, przedstawiciela elity społeczeństwa w dawnych Chinach, nie tylko człowieka doskonale wykształconego, który przeszedł wszelkie stopnie tradycyjnej chińskiej edukacji, ale również wyróżniającego się wyrafinowanym artystycznym gustem. Wystawa obejmie zarówno kontekst historyczno-filozoficzny, oparty na etyce konfucjańskiej, jak i bogatą twórczość chińskiego erudyty oraz różne aspekty jego życia. Dr Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, oraz dr Marcin Jacoby z Zakładu Sinologii Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego będą naszymi gośćmi po godz 8.10 (transmisja wideo).

Z kolei przed godz. 9 spotkamy się ze śpiewakiem operowym Tomaszem Koniecznym, który zdradzi nam swoje fascynacje kulturalne.


Dowiemy się również kim są laureaci Nagród im. Cypriana Norwida, od lat przyznawanych za wybitne dzieło bądź kreację, artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: muzyka, sztuki plastyczne, literatura i teatr.

W audycji przyjrzymy się również kolejnym nominowanym do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Poza tym w Poranku serwisy informacyjne, po 7.15 i 8.35 przeglądy prasy kulturalnej, "Słowo na dzień", "Archiwalnia", a o 7.05 - "Płyta tygodnia". Do zdobycia nowy, podwójny album wydawnictwa Alpha z kwartetami smyczkowymi i kwintetem fortepianowym f-moll Johannesa Brahmsa w wykonaniu Belcea Quartet i austriackiego pianisty Tilla Felnera.

***

Na audycję "Poranek Dwójki" we wtorek (27.09) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Paweł Siwek.

Czytaj także

Smok i feniks jako chińscy mąż i żona

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 12:00
Fascynująca sztuka chińska liczy sobie 5000 lat. Smok i feniks odgrywają w niej fundamentalną rolę, stanowiąc klucz do zrozumienia chińskiej kultury.
rozwiń zwiń