"Jarocin, po co wolność". Dokument o zagłębiu rocka

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 11:00
Gościem "Poranka Dwójki" był Leszek Gnoiński, współtwórca filmu dokumentalnego o słynnym festiwalu rockowym oraz autor książki "Republika. Nieustanne tango".
Audio
  • "Jarocin, po co wolność". Dokument o zagłębiu rocka (Poranek Dwójki)

Jak czytamy w opisach tego filmu, "jest on biografią imprezy, począwszy od lat 70. Później są złote edycje: ta z 1982 r., kilka miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego, z 1984, czy też z 1985, gdy Republika oczarowała wrogą publiczność, a Piotr Łazarkiewicz nakręcił doskonały film »Fala '85«. Tytułowe hasło filmu pochodzi z piosenki Kultu z lat 80. Dojrzały Kazik tłumaczy, że zagrał na festiwalu dopiero w 1986 roku, bo wcześniej »Jarocin uważał za element systemu babilońskiego«. Filmowcy nie oparli się dwóm pokusom: zderzania obrazów tamtych 20-letnich buntowników z tatusiami czy dziadkami, którymi dziś są (dynamiczny montaż koncertów z dwóch epok), oraz sugestii, że festiwal był wentylem bezpieczeństwa".

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Leszek Gnoiński

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc

Czytaj także

Dobrodzień. Pozdrowienia z filmowego miasta

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 09:00
W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy m.in. o projekcie filmowym poświęconym Dobrodzieniowi, rodzinnemu miasteczku artystki sztuk wizualnych Anny Konik.
rozwiń zwiń