Piasecka-Johnson. "Trudno być szczęśliwym milionerem"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 11:06
- Najbardziej interesowało mnie to, co dzieje się z człowiekiem, który nagle dostaje pół miliarda dolarów. I czy można z tym żyć - mówiła Ewa Winnicka o swoim reportażu "Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson".
Audio
  • Rozmowa z Ewą Winnicką o książce "Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson" (Poranek Dwójki)

0006ENJ75JBXQYMA-C116-F4.jpg

- Okazuje się, że to niezwykle trudno być szczęśliwym milionerem - mówiła Ewa Winnicka, komentując niełatwe amerykańskie losy Barbary Piaseckiej-Johnson. A wszystko zaczęło się, gdy Polka - dzięki Komitetowi Emigracyjnemu pomagającemu tym, którzy wydarli się zza żelaznej kurtyny - otrzymała pracę kucharki w rezydencji niezwykle bogatej rodziny. Ponieważ gotowała fatalnie, została pokojówką. I poznała swojego przyszłego męża.

Dlaczego Barbara Piasecka-Johnson to "ekstremalny przypadek emigracyjny"? Czy to, że została jedną z najbogatszych kobiet na świecie, przyniosło jej - mimo wszystko - szczęście? W audycji również m.in. o procesie sądowym wytoczonym przez dzieci Sewarda Johnsona, męża Barbary, czy o postawie Polaków wobec tej kobiety, która dla jednych była dobrodziejką chcącą uratować upadającą Stocznię Gdańską, a dla innych - kapryśną bogaczką z ciągłymi napadami furii.

I co - cztery lata po śmierci Barbary Piaseckiej-Johnson - stało się z jej majątkiem?

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Ewa Winnicka (autorka książki "Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson")

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki"

jp/mz

Czytaj także

"Angole" - jak Polacy najechali Wielką Brytanię

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 19:00
Polscy "kolonizatorzy" wybrali najbardziej odległy kulturowo i emocjonalnie kraj, jaki mogli sobie wyobrazić. Opowiadają o tym "Angole" Ewy Winnickiej.
rozwiń zwiń