Antonina Hoffmann. Matka wszystkich polskich aktorów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 09:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o wystawie "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann", którą od 29 czerwca będzie można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Kobiece spojrzenie. O aktorstwie Antoniny Hoffmann" (Poranek Dwójki)
  • Marcin Koszałka poleca twórczość Witkacego (Poranek Dwójki)
  • Piotr Machalica: wszystkie piosenki Młynarskiego umiem na pamięć (Poranek Dwójki)
Fragment Portretu Antoniny Hoffmanowej pędzla Tadeusza Ajdukiewicza
Fragment "Portretu Antoniny Hoffmanowej" pędzla Tadeusza AjdukiewiczaFoto: wikimedia/domena publiczna

Ekspozycja opowiada historię Teatru Krakowskiego drugiej połowy XIX wieku przez pryzmat Antoniny Hoffmann - postaci, która zainicjowała i konsekwentnie realizowała wielki przełom w dziejach polskiego aktorstwa. Tytułowa bohaterka jest uosobieniem pracowitości, zaangażowania i najlepszych tradycji Teatru Krakowskiego. Ta piękna i niezależna kobieta, znakomita indywidualność artystyczna, uznawana jest dziś za matkę nowoczesnego aktorstwa polskiego.

Gościem audycji był także Piotr Machalica, który opowiadał o swoim występie na rozpoczynającym się 2 lipca we Wrocławiu Festiwalu Muzyki Kameralnej "Wieczory w Arsenale" z recitalem "Mój ulubiony Młynarski". W programie - piosenki autora "Jeszcze w zielone gramy", m.in.: "Tango desperado", "Nie ma jak u mamy", "Bynajmniej", "Moje ulubione drzewo", "Najpiękniejszy list miłosny", "Idź swoją drogą" czy "Blue Tango".

Ponadto kolejną rekomendację kulturalną przedstawił operator i dokumentalista Marcin Koszałka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Data emisji: 28.06.2017

Godzina emisji: 6.00-9.00

mc/mz

Czytaj także

"Wojtek Młynarski uczył nas polskości i patriotyzmu"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 09:00
- Swoimi tekstami wydobywał z nas to, co dobre, ale też z całą stanowczością chłostał to, co złe i małe - wspominał w Dwójce Wojciecha Młynarskiego Marian Opania. Wybitny poeta i satyryk zmarł 15 marca 2017 roku w wieku 75 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dla Wojtka Młynarskiego najważniejsze były teksty"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 17:45
- Piosenki Wojtka to felietony otaczającej nas rzeczywistości. On ją zauważał, ubierał w rymy i piosenki, które dzięki temu stały się wieczne – powiedział Dariusz Michalski, przyjaciel zmarłego w wieku 75 lat poety i satyryka.  
rozwiń zwiń