Improwizatorzy biorą się za Lutosławskiego

Dwójka
Bartosz Chmielewski 19.06.2013
Lutosławski Collective
Lutosławski Collective, foto: Grzegorz Śledź

W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o projekcie Macieja Garbowskiego: Lutosławski Collective.

Ideą przedsięwzięcia jest przełożenie myśli kompozytorskich Witolda Lutosławskiego na język szeroko rozumianej improwizacji. Do jego realizacji pomysłodawca - Maciej Garbowski - przystąpił z grupą artystów bardzo różnorodnych: Andrzejem Bauerem, Andersem Jorminem, Samborem Dudzińskim, Leną Willemark i Dominikiem Wanią.

Stanowiący zwieńczenie projektu "Maciej Garbowski: Lutosławski Collective" album wydany zostanie w drugiej połowie 2013 roku. Towarzyszyć mu będzie książka dotycząca korelacji pomiędzy technikami stosowanymi w muzyce improwizowanej a techniką aleatoryczną, tak charakterystyczną dla twórczości kompozytora. Dotychczas nie ukazało się w Polsce żadne wydawnictwo skupiające się na związkach kompozycji Lutosławskiego i improwizacji. Celem pracy jest przede wszystkim rzucenie światła na niezbadaną dotychczas kwestię i mogą przyczynić do prób reinterpretacji jego twórczości. Wyniki procesu badawczego przełożą się również na sposób interpretacji i odczytywania utworów Lutosławskiego, które znajdą się na płycie.

>>Zobacz serwis: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli kontrabasista Maciej Grabowski i wiolonczelista Andrzej Bauer.
Piosenkę z rekomendacją. W tym tygodniu poleca Karolina Cicha. W środę mówiła o piosence "Memory Song" w wykonaniu Meredith Monk. Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

06:00 - 10:00Poranek DwójkiSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo