Dwójka

Improwizatorzy biorą się za Lutosławskiego

19.06.2013 12:30
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o projekcie Macieja Garbowskiego: Lutosławski Collective.
Lutosławski Collective
Lutosławski CollectiveFoto: Grzegorz Śledź
Posłuchaj
14'12 Maciej Grabowski i Andrzej Bauer o projekcie Lutosławski Collective (Poranek Dwójki)
00'21 Karolina Cicha o twórczości Meredith Monk (Poranek Dwójki)
więcej

Ideą przedsięwzięcia jest przełożenie myśli kompozytorskich Witolda Lutosławskiego na język szeroko rozumianej improwizacji. Do jego realizacji pomysłodawca - Maciej Garbowski - przystąpił z grupą artystów bardzo różnorodnych: Andrzejem Bauerem, Andersem Jorminem, Samborem Dudzińskim, Leną Willemark i Dominikiem Wanią.

Stanowiący zwieńczenie projektu "Maciej Garbowski: Lutosławski Collective" album wydany zostanie w drugiej połowie 2013 roku. Towarzyszyć mu będzie książka dotycząca korelacji pomiędzy technikami stosowanymi w muzyce improwizowanej a techniką aleatoryczną, tak charakterystyczną dla twórczości kompozytora. Dotychczas nie ukazało się w Polsce żadne wydawnictwo skupiające się na związkach kompozycji Lutosławskiego i improwizacji. Celem pracy jest przede wszystkim rzucenie światła na niezbadaną dotychczas kwestię i mogą przyczynić do prób reinterpretacji jego twórczości. Wyniki procesu badawczego przełożą się również na sposób interpretacji i odczytywania utworów Lutosławskiego, które znajdą się na płycie.

>>Zobacz serwis: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli kontrabasista Maciej Grabowski i wiolonczelista Andrzej Bauer.
Piosenkę z rekomendacją. W tym tygodniu poleca Karolina Cicha. W środę mówiła o piosence "Memory Song" w wykonaniu Meredith Monk. Audycję prowadził Marcin Majchrowski.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Witold Lutosławski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Lutofuzje, czyli Lutosławski w wersji alternatywnej i tanecznej

04.06.2013 18:00
- Za punkt wyjścia wzięliśmy sobie formę III Symfonii, która ma wszystkie charakterystyczne elementy dla muzyki Lutosławskiego, a które postanowiliśmy wykorzystać do pewnego rodzaju przetworzeń - mówił w Dwójce Jerzy Rogiewicz zaangażowany w projekt Lutofuzje "V/Told Radical Dance Experience".
Marcin Masecki
Marcin MaseckiFoto: mat. prasowe
Posłuchaj
16'50 Violetta Łabanow, Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz oraz Tomasz Pokrzywiński opowiadają o II edycji Lutofuzji (Poranek Dwójki)
05'41 Relacja Katarzyny Hagmajer Kwiatek z wręczenia Nagrody Wolności Słowa na Zamku Królewskim (Poranek Dwójki)
08'30 Antoni Wit podsumowuje swoją pracę na stanowisku dyrektora Filharmonii Narodowej - relacja Anny Skulskiej (Poranek Dwójki)
02'02 Anna Seniuk rekomenduje piosenkę w wykonaniu Ewy Konstancji Bułhak (Poranek Dwójki)
więcej

9 czerwca w Lublinie będzie można usłyszeć drugą odsłonę Lutofuzji. Sety didżejskie zaprezentują Papa Zura i Envee, a specjalny live-act wykona trio muzyków: Marcin Masecki, Jerzy Rogiewicz, Marcin Lenarczyk (DJ Lenar).

O projekcie Lutofuzje w "Poranku Dwójki" opowiadali prezes fundacji "Muzyka jest dla wszystkich" Violetta Łabanow, pianista Marcin Masecki, perkusista Jerzy Rogiewicz oraz wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński.

W środowym "Poranku Dwójki" słuchaliśmy także relacji Katarzyny Hagmajer-Kwiatek z uroczystości wręczenia Nagrody Wolności Słowa. Wyróżnienie zostało przyznane po raz pierwszy. Nagrodę wręczył Lech Wałęsa oraz Prezydent International Association of Press Clubs. Częścią uroczystości był pierwszy publiczny pokaz fragmentów filmu "Wałęsa" oraz spotkanie z Andrzejem Wajdą, który opowiadał o cenzurze słowa w kinematografii polskiej w czasach PRL-u.

W programie audycji znalazł się również materiał Anny Skulskiej z konferencji Filharmonii Narodowej, która podsumowała kończący się sezon artystyczny 2012/2013.

W cyklu "Piosenka z rekomendacją" swoje ulubione utwory polecała Anny Seniuk.

5 czerwca (środa)