Sompoliński: wizyta w sali koncertowej może być dla niektórych stresem

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 10:40
– Nie bądźmy pewni, czy za sto lat formuła takiego koncertu, z jakim mamy dzisiaj do czynienia, będzie jeszcze istnieć – mówił w "Poranku Dwójki” prof. Marcin Sompoliński.
Audio
  • Prof. Marcin Sompoliński opowiada o projekcie "Nie bójmy się muzyki" (Poranek Dwójki)
  • O Festiwalu "Chopin i jego Europa" z Jackiem Kaspszykiem rozmawiała Beata Stylińska (Poranek Dwójki)
Prof. Marcin Sompoliński
Prof. Marcin SompolińskiFoto: Fundacja Fabryka Sztuki

Dzięki ministerialnej dotacji cykl "Nie boję się muzyki", będący nową szatą znanego doskonale poznaniakom cyklu "Speaking Concerts", poznają w tym roku melomani w całej Polsce. Pomysłodawca, poznański dyrygent i popularyzator muzyki Marcin Sompoliński, adresuje swój projekt do młodych ludzi w wieku od 16 do 26 lat, ale każdy słuchacz będzie mile widziany.

– Sala koncertowa to jest wnętrze z wyraźnie oddzielonym terytorium. Na scenie siedzi orkiestra i później za taką umowną granicą siedzi publiczność. Niektórzy nie przychodzą na koncerty, ponieważ uważają, że jest to dla nich granica nie do przejścia. Nasze programy, który od kilku lat tworzymy z Fabryką Sztuki, mają na celu tę granicę zatrzeć – mówił w "Poranku Dwójki” profesor Marcin Sompoliński.

Projekt dotrzeć ma nie tylko do dużych miast, ale także mniejszych miejscowości, a nawet na wieś. W wielu miejscowościach odbywać się będą kameralne "Pocket Concerts", czyli "Koncerty kieszonkowe" organizowane na zasadzie franczyzy.

Trzeci etap tej swoistej piramidy to klasyczne "Speaking Concerts", które odbywają się w dużych miastach. Uzupełnieniem cyklu jest strona www.niebojesiemuzyki.pl - tu atrakcją mają być m.in. konkursy na najlepszy lipdub i teledysk dotyczący Mozarta.

Logo
Logo projektu "Nie boję się muzyki"

W audycji rozmawialiśmy również o 9. Międzynarodowym Festiwalu "Chopin i jego Europa". Beata Stylińska rozmawiała z dyrygentem Jackiem Kaspszykiem, który poprowadzi środowy koncert w Filharmonii Narodowej.
Audycję przygotował Piotr Matwiejczuk.


Zobacz więcej na temat: chopin MUZYKA
Czytaj także

Śmierć Jana Gacy: To tak jakby umarł Miles Davis

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 15:30
- Starsi ludzie mówili, że on znakomicie gra do tańca. Dlatego lubili z nim grać i harmoniści i akordeoniści - o wybitnym ludowym skrzypku z Przystałowic Małych w "Poranku Dwójki" opowiadał prof. Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pióra "Chimery" o władzy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 15:30
- Każdy nasz numer ma jakiś temat przewodni. Wielu autorom odpowiada właśnie taki model pisania - o najnowszym, wrześniowym, numerze magazynu kulturalno-literackiego "Chimera" opowiadali w Dwójce Agnieszka Wolny-Hamkało i Rafał Bryndal.
rozwiń zwiń