Wratislavia Cantans: Włochy widziane z północy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:05
- Ostatnie sześć edycji stanowiło największą prezentacje brytyjskiej kultury muzycznej, jaka kiedykolwiek miała miejsce w Polsce. Pierwszy festiwal pod opieką Giovanniego Antoniniego naturalnie prowadzi nas do kraju, z którego pochodzi ten wybitny dyrygent i instrumentalista - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor Wratislavii Cantans, Andrzej Kosendiak.
Audio
  • Andrzej Kosendiak i Giovanni Antonini opowiadają o tegorocznej 48. edycji festiwalu Wratislavia Cantans (Poranek Dwójki)
  • O Festiwalu "Chopiniana" mówił dyrektor festiwalu Lech Dzierżanowski (Poranek Dwójki)
Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans, który osobiście poprowadził wykonanie dzieł Gorczyckiego
Andrzej Kosendiak, dyrektor generalny festiwalu Wratislavia Cantans, który osobiście poprowadził wykonanie dzieł GorczyckiegoFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Festiwal zainauguruje 6 września koncert "Równoległe żywoty", podczas którego usłyszymy serenatę "Aci, Galatea e Polifemo" Georga Friedricha Händla oraz kantatę "Aus der Tiefen rufe ich, Herr, zudir" Johanna Sebastiana Bacha. Zapraszamy do Dwójki 6 września o godz. 20.00 na transmisję tego koncertu z wrocławskiego kościoła Uniwersyteckiego.

Andrzej Kosendiak stwierdził, że dla niego festiwal już się rozpoczął. - We Wrocławiu są artyści, odbywają się próby i przygotowujemy się do pierwszych koncertów. Zawsze pierwszy dzień jest dla nas bardzo emocjonujący - mówił w "Poranku Dwójki" dyrektor festiwalu. Zapytany, na jaki koncert w szczególności by poszedł, odpowiedział, że jako dyrektor nie ma wolnego czasu, a cały festiwal postrzega jako spektakl, w którym każdy dzień jest następnym rozdziałem tej wspaniałej opowieści, niezwykle finezyjnie przygotowanej w tym roku przez Giovanniego Antoniniego.

W "Poranku Dwójki" usłyszeliśmy też wcześniej nagraną rozmowę Grzegorza Chojnowskiego z nowym dyrektorem artystycznym festiwalu, Giovannim Antoninim, który opowiedział o swojej wizji Wratislavia Cantans. - Jeśli chodzi o koncept artystyczny, to dotyczy on podwójnego jubileuszu: rocznicu Gesualdo da Venosy i Giuseppe Verdiego. Znalazłem specjalny sposób na jubileusz Verdiego: będziemy go czcić prezentując nie operę, ale kwartet smyczkowy. Obok Händla wykonamy utwór Bacha, który nigdy nie przekroczył granicy z Włochami. Dzieło Händla zostało napisane w Neapolu; w tym samy czasie co powstawała kantata Bacha. Przez taki dobór repertuaru chcę znaleźć podwójne relacje między brzmieniami, krajami i ludźmi - mówił dyrektor artystyczny festiwalu Giovanni Antonini.

Giovanni
Giovanni Antonini, fot. materiały prasowe Wratislavia Cantans

Na koncercie finałowym pod batutą Eda Spanjaarda, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i The Swingle Singers, usłyszymy Sinfonię na osiem głosów i orkiestrę Luciana Berio oraz "Folktales" na wiolonczelę i orkiestrę Giovanniego Sollimy, kompozytora i wirtuoza, którego zainteresowania obejmują obszar od muzyki rockowej i etnicznej po klasyczną.
Niezwykle przyjemnym wydarzeniem, wybiegającym nieco poza główny nurt festiwalu, będzie koncert Le Mystère des Voix Bulgares, zespołu o niepowtarzalnej barwie i stylu, który wykona tradycyjne pieśni bułgarskie, a także utwory z repertuaru późnorenesansowego.

W audycji mówiliśmy też o  festiwalu "Chopiniana", który rozpocznie się 6 września w Płocku. Festiwal realizowany jest od 2002 roku i trzyma się założenia prezentacji twórczości Fryderyka Chopina oraz jego postaci w nowatorski i niekonwencjonalny sposób. O festiwalu opowiadał jego dyrektor Lech Dzierżanowski.

Audycję przygotował Tomasz Szachowski.

Zobacz więcej na temat: dzieje się MUZYKA Wrocław
Czytaj także

48. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:35
W tym roku Festiwal zwraca się w stronę południa Europy i nosi wiele mówiący tytuł "Podróż do Włoch". Dwójka - patron medialny wydarzenia - zaprasza do wysłuchania transmisji wrocławskich koncertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"In God We Trust" - religijny obraz Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 12:51
Raper w koronie cierniowej na zdjęciu Davida LaChapelle, Budda wysadzany kryształami Swarovskiego i inne prace poświęcone amerykańskiej religijności będzie można oglądać w warszawskiej Zachęcie na wystawie zatytułowanej "In God We Trust".
rozwiń zwiń