Teatr na taśmie filmowej

Dwójka
Michał Czyżewski 23.09.2013
Fragment plakatu Przeglądu spektakli telewizyjnych w reżyserii  Izabelli Cywińskiej
Fragment plakatu "Przeglądu spektakli telewizyjnych w reżyserii Izabelli Cywińskiej", foto: mat. prasowe/Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

- Nie wszystkie taśmy się zachowały. Niektóre poszły na ogrodzenie świńskich zagród - mówiła w Dwójce Izabella Cywińska. Przegląd spektakli telewizyjnych jej autorstwa rozpoczyna się w poznańskim Centrum Kultury Zamek.

- Na początku teatr telewizji był robiony na żywo. To była wielka przygoda artystyczna, zarówno dla reżyserów, jak i aktorów - wspominała Izabella Cywińska. - Potem wiele spektakli było robionych tak, jak filmy. Twórcy żartowali, że teatr telewizji tym się różni od filmu, że jego produkcja odbywa się piętro wyżej i że znacznie mniej płacą - dodała.

40 lat temu Izabella Cywińska objęła dyrekcję Teatru Nowego w Poznaniu. Stworzyła znakomity zespół aktorski, a poznańska scena stała się pod jej kierownictwem jednym z najbardziej uznanych i znaczących teatrów w Polsce. - W Teatrze Nowym powstawało wiele przedstawień telewizyjnych - opowiadała Cywińska. - To było czymś zupełnie niezwykłym dla aktorów, bo dzięki temu z "aktorów prowincjonalnych" stawali się postaciami rozpoznawalnymi w całej Polsce. W tamtym czasie dla artystów powiatowego teatru to było wielka frajda - mówiła reżyserka w "Poranku Dwójki".

Sztuka teatralna jest ulotna, po zejściu z afisza żyje jedynie w ludzkiej pamięci. Na szczęście w archiwach przetrwały spektakle, które Izabella Cywińska zrealizowała w poznańskiej telewizji w latach 1978-1989. Centrum Kultury Zamek chce je "ożywić", by udowodnić, że poruszane w nich problemy są dziś równie aktualne i prowokujące do dyskusji jak w czasach, w których powstały. W ramach pokazów zostaną przypomniane kreacje znakomitych aktorów, z których niestety wielu już odeszło - m. in. Krystyna Feldman, Marian Pogasz, Jerzy Stasiuk czy Wojciech Standełło  - i umożliwić spotkanie z tymi, którzy wciąż są w pełni swej twórczej aktywności. (źródło: Centrum Kultury Zamek)

23 września przegląd rozpoczyna spektakl "Na dnie" Maksyma Gorkiego - oczywiście w reżyserii Izabelli Cywińskiej.
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.

Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia

Bądź z nami w kontakcie:

06:00 - 09:00Poranek DwójkiSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo