225 lat temu wybuchła we Francji rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 12:00
14 lipca wspominać będziemy kolejną rocznicę zdobycia Bastylii, wydarzenia, które uważa się za symboliczny początek Rewolucji Francuskiej.
Jean-Pierre Houl, Szturm na Bastylię
Jean-Pierre Houël, "Szturm na Bastylię" Foto: Wikipedia, domena publiczna

Bastylia, bunt chłopów, głód w stolicy, Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela,  proklamowanie Republiki, bezczeszczenie kościołów i grobowców, ostatnie słowa Ludwika XVI – zanim królewska głowa potoczyła się po bruku – które brzmiały; "Obywatele, umieram niewinny!".
Rządy żyrondystów, jakobinów, termidorian, dyrektoriatu. Napoleon. Kilka wojen. Wolność, równość, braterstwo – dla Francji zaczęła się nowa epoka, okupiona ogromem ludzkiej krwi i cierpienia.
Wielka Rewolucja Francuska wybuchła 14 lipca 1789 roku.
Gośćmi "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" będą: Dorota Sobstel, dr Adam Podlewski i prof. Remigiusz Forycki.
Zaprasza Hanna Maria Giza.
12 lipca (sobota), godz. 16.00-17.00
jp/mm

Zobacz więcej na temat: Francja Rewolucja Francuska
Czytaj także

Tak umierała rosyjska arystokracja

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 15:31
Rozgrabione pałace, podpalone dwory, gwałty, których dopuszczali się i wieśniacy, i czerwonoarmiści, uwięzienia, zesłania, egzekucje... W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o końcu świata rosyjskiej arystokracji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Testament I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 22:01
- To był mało efektowny akt, ledwie kilka kartek, 11 artykułów, ale dla wielu Polaków walczących później o niepodległość, stał się symbolem tego, że państwo polskie potrafiło się zreformować i nie umierało w niemocy - mówił w Dwójce dr Artur Badach z Zamku Królewskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń