Raport o stanie Ziemi. Czy naprawdę jest tak źle?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 21:20
Czy dwutlenek węgla produkowany przez człowieka rzeczywiście zagraża naszej planecie? Wśród naukowców nie ma zgody na ten temat.
Człowiek jest głównym sprawcą globalnego ocieplenia, na dodatek emisje gazów cieplarnianych osiągnęły w ostatnich latach bezprecedensowy poziom - twierdzi Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu ONZ (zdj. ilustracyjne)
Człowiek jest głównym sprawcą globalnego ocieplenia, na dodatek emisje gazów cieplarnianych osiągnęły w ostatnich latach bezprecedensowy poziom - twierdzi Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu ONZ (zdj. ilustracyjne)Foto: martinak15/flickr/cc

Raport o stanie Ziemi przygotowany przez ONZ-owska komisję IPCC ostrzega przed skutkami, jakie emitowany przez działania człowieka gaz CO2 przyniesie dla globalnego ocieplenia.

Powstał jednak alternatywny raport "Zmiana klimatu: rewizja II" opracowany przez międzynarodową grupę pięćdziesięciu niezależnych naukowców, którzy twierdzą, że skutki te nie będą stanowiły zagrożenia dla środowiska i ludzkiego zdrowia.

O tych kontrowersjach porozmawiamy z dr Anną Kalinowską, dr Witoldem Lenartem i prof. Leszkiem Marksem.

***

Na audycję "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" zapraszamy w sobotę (18.04) w godzinach 16.00-17.00. Program poprowadzi Hanna Maria Giza.

mc/bch

Czytaj także

Świat w 2100 roku. Czy jest nadzieja dla ludzkości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 23:00
– Stanisław Lem mawiał, że każda cywilizacja ma przed sobą dwie drogi: albo samą siebie zadręczyć, albo zapieścić – mówił astronom prof. Michał Różyczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sami decydujemy o swojej otyłości

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2015 12:00
- Winę za otyłość często zrzucamy na złe geny. I choć ich niektóre polimorfizmy faktycznie sprzyjają tyciu, to ostatecznie nasz kształt zależy od naszych decyzji - mówił w Dwójce dr Michał Wilk.
rozwiń zwiń