Bitwa Warszawska. Analiza cudu nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 15:16
- Patrzymy na wojsko polskie poprzez pryzmat Bitwy Warszawskiej, ale trzeba spojrzeć na nie przez pryzmat początków II Rzeczypospolitej - mówił w Dwójce prof. Janusz Odziemkowski.
Audio
  • Analiza sukcesu w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Sowiecki plakat propagandowy z 1920
Sowiecki plakat propagandowy z 1920Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Historyk zwracał uwagę, że po pierwszym entuzjazmie związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, morale w armii polskiej szybko zaczęło się pogarszać. - Pierwszy regularny pobór pokazał, że potencjalni rekruci wcale nie garną się do wojska, że nie chcą się bić - opowiadał gość Hanny Marii Gizy. Dezerterów można była liczyć w tysiącach, zwłaszcza wśród żołnierzy z terenów wiejskich, na których nie do końca była wykształcona świadomość polskości.

Mimo tych kłopotów Wojsku Polskiemu udało się powstrzymać pochód Armii Czerwonej na Europę Zachodnią. Prof. Odziemkowski zauważał, że manewry zastosowane przez polskie dowództwo w walkach z bolszewikami wyznaczyły nowe standardy w prowadzeniu wojny.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzie Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. dr hab. Janusz Odziemkowski i prof. dr hab. Grzegorz Nowik

Data emisji: 15.08.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/kul

Czytaj także

Ks. Ignacy Skorupka – bohater spod Ossowa

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 05:55
130 lat temu przyszedł na świat ks. Ignacy Skorupka. W 1920 roku był kapelanem w I batalionie 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, w którym służyli ochotnicy. Zginął w walkach pod Ossowem. Ta śmierć stała się jednym z symboli bitwy warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak amerykańscy lotnicy pomogli nam w 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 16:00
Eskadra Kościuszkowska, zorganizowana przez Meriana Coopera, odegrała ważną rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. O wydarzeniach sprzed 94. - w rocznicę Bitwy Warszawskiej - z Tadeuszem Deszkiewiczem rozmawiał Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lewa wolna". Książka, którą Mackiewicz narobił sobie wrogów

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 20:10
– Od wydania tej powieści rozpoczyna się najpotężniejsza fala walki z Józefem Mackiewiczem jako pisarzem – mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Włodzimierz Bolecki o książce "Lewa wolna", której na naszej antenie słuchamy w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza.
rozwiń zwiń