Dwójka

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
Dlaczego w tak lakoniczny sposób (zapis w roczniku) odnotowano tak doniosłe wydarzenie, jak chrzest władcy? Dlaczego nie ocalały inne rodzime źródła pisane opisujące ten fakt? Na zdj. reprint faksymile Codex Aureus Gnesnensis,  XI-wiecznego ewangeliarza przechowywanego w Bibliotece Katedralnej w Gnieźnie
Dlaczego w tak lakoniczny sposób (zapis w roczniku) odnotowano tak doniosłe wydarzenie, jak chrzest władcy? Dlaczego nie ocalały inne rodzime źródła pisane opisujące ten fakt? Na zdj. reprint faksymile "Codex Aureus Gnesnensis", XI-wiecznego ewangeliarza przechowywanego w Bibliotece Katedralnej w GnieźnieFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
58'42 Dyskusja wokół chrztu Polski (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
więcej
Przed 1050. rocznicą chrztu Polski
Przed 1050. rocznicą chrztu Polski

Decyzja o sojuszu Polski z cesarstwem niemieckim, związana z aktem przystąpienia kraju Polan do społeczności chrześcijańskiej, zapadła - streszczał opinie badaczy prof. Tomasz Jasiński - w czerwcu 965 roku podczas pobytu Ottona I w Magdeburgu. Być może, jak chcą niektórzy, już tam Mieszko został ochrzczony…

Na jakich podstawach zatem polska historiografia przyjęła, że 14 kwietnia 966 roku dokonał się chrzest Mieszka I? Owszem, roczniki polskie pod rokiem 966 zanotowały: "Mieszko, książę Polski, został ochrzczony". Ale - jak mówiono w audycji - są hipotezy, które podważają tę tradycyjną datę.

W dyskusji również: gdzie i w jakich okolicznościach książę Polan przyjął chrzest? Tylko on czy także jego wojsko, dwór i poddani? I jakie były przyczyny i skutki tego doniosłego aktu?

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Hanna Koćka-Krenz, prof. Tomasz Jasiński i prof. Tomasz Jurek (historycy) oraz bp dr Michał Janocha 

Data emisji: 9.01.2016

Godzina emisji: 16.00

jp/agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?
Foto: Duncan/flickr/cc
Posłuchaj
58'47 Prof. Władysław Duczko, dr Grzegorz Pac i Artur Szrejter opowiadają o dziejach wikingów (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
więcej

Kilkaset lat trwała tzw. "normańska burza", czyli era wikingów, nieustraszonych żeglarzy i łupieżców, odkrywców Grenlandii i Ameryki. Był to znakomity czas na pływanie po morzach i rabowanie. Wikingom sprzyjała pogoda. – Trwało maksimum klimatyczne, z długimi, ciepłymi latami oraz krótkimi i lekkimi zimami – powiedział prof. Władysław Duczko.

O potędze wikingów - zbudowanej na podbojach ziem - świadczyć może fakt, że ślady ich obecności możemy znaleźć w wielu miejscach Europy. Ich krew płynie dziś w żyłach niektórych Kaszubów. A niektórzy historycy wysuwają hipotezy, że wikingiem był także sam Mieszko I.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzenie: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Władysław Duczko (archeolog, historyk), dr Grzegorz Pac (mediewista), Artur Szrejter (archeolog, dziennikarz, pisarz)

Data emisji: 28.03.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/pg

Czytaj także

Ile prawdy o Polakach w "Kronice" Thietmara?

25.07.2015 17:00
- Ten wszechstronnie wykształcony Sas szanował Mieszka I za to, że jak wchodził do komnaty jakiś arystokrata niemiecki, to on wstawał - opowiadał w Dwójce prof. Tomasz Jasiński.
Wizerunek biskupa Thietmara. Tablica na fontannie miasta naprzeciwko kościoła św. Stefana w Tangermnde
Wizerunek biskupa Thietmara. Tablica na fontannie miasta naprzeciwko kościoła św. Stefana w TangermündeFoto: Harald Rossa, lic. CC (wikipedia)
Posłuchaj
57'31 Co zawiera "Kronika" Thietmara? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
więcej

Pomimo niepochlebnego dla nas tonu "Kronika" Thietmara pozostaje bezcennym źródłem informacji o państwie pierwszych Piastów. Skąd ten merseburski kronikarz urodzony w 975 roku czerpał wiedzę o chrzcie Polski. Dlaczego w tak okropnych barwach odmalował postać Bolesława Chrobrego. W końcu, jak historycy oceniają wiarygodność zapisków Thietmara? O tym dyskutowaliśmy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Tomasz Jasiński, prof. Tomasz Jurek (historycy)

Data emisji: 25.07.2015

Godzina emisji: 16.00

bch/pg

Czytaj także

Każdego roku ginie 100 tysięcy chrześcijan

21.11.2015 18:00
– Na Zachodzie wolność religijna to coś oczywistego, ale w wielu miejscach na świecie jest wręcz przeciwnie – mówił teolog bp Krzysztof Zadarko.
Na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i w Azji chrześcijanie poddawani są represjom ze strony religijnych większości i mordowani. Często przy aprobacie miejscowych władz (zdj. ilustracyjne)
Na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej i w Azji chrześcijanie poddawani są represjom ze strony religijnych większości i mordowani. Często przy aprobacie miejscowych władz (zdj. ilustracyjne)Foto: Angelo_Giordano/pixabay/CC0 Public Domain
Posłuchaj
60'28 Dlaczego chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
więcej

Wydana właśnie "Czarna księga prześladowań chrześcijan w świecie" zawiera 70 świadectw, reportaży i analiz ekspertów z 17 krajów. Są wśród nich nie tylko chrześcijanie, lecz także ateiści, muzułmanie i Żydzi. Każdego bowiem szokują statystyki, według których ze względu na wiarę represje dotykają 150 milionów wyznawców Chrystusa na świecie, a rocznie 100 tysięcy z nich jest mordowanych.

Ks. dr hab. Waldemar Cisło, który monitoruje prześladowania chrześcijan na świecie, powiedział, że jeszcze niedawno te liczby były znacznie większe. Dziennikarz Dariusz Rosiak, opowiadając o odmiennej sytuacji wyznawców Chrystusa pod różnymi reżimami, zauważył m.in., że iraccy chrześcijanie paradoksalnie najbezpieczniej czuli się za czasów... Saddama Husajna.

***

Tytuł audycjiKlub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: bp Krzysztof Zadarko (teolog), ks. dr hab. Waldemar Cisło (teolog, UKSW, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie), Dariusz Rosiak (dziennikarz, autor książki "Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan")

Data emisji: 21.11.2015

Godzina emisji: 16.00

mc/iwo