Nawrócony myśliwy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2012 13:50
Nawet w Wielki Piątek potomek Merowingów nie zamierzał rezygnować z ulubionej rozrywki. Ruszył na polowanie. W lesie ujrzał jelenia z krzyżem w porożu i usłyszał głos, wzywający do nawrócenia. Był to punkt zwrotny w życiu Huberta: odtąd biskupa-misjonarza a po śmierci - świętego.
Audio
Meister des Marienlebens von Werden, Nawrócenie św. Huberta (fragm.),  ok. 1463-1480, National Gallery, Londyn.
Meister des Marienlebens von Werden, "Nawrócenie św. Huberta" (fragm.), ok. 1463-1480, National Gallery, Londyn.Foto: Wikimedia/domena publiczna

Polowanie towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, gdy było głównym sposobem pozyskiwania pożywienia. Stopniowo traciło na pierwotnym znaczeniu, stając się rozrywką władców i możnych tego świata. Nadal jednak polowanie było ważnym sposobem uzyskiwania zwierzęcego białka, a na drobną zwierzynę wolno było polować niemal każdemu. O wadze spraw związanych z łowami świadczy fakt, że ostatnim aktem prawnym w Polsce przedrozbiorowej była Ustawa Łowiecka.

Dziś polowanie służy wielu celom, przede wszystkim hodowlanym: poprzez odstrzał eliminuje się osobniki chore, utrzymuje pogłowie na takim poziomie, który gwarantuje, że dziko żyjąca zwierzyna zdobędzie dość pożywienia, utrzymuje się też właściwą dla populacji gatunku proporcję płci.

Co najmniej jednak od czasów Huberta pojawia się też problematyka moralna: odstrzał sanitarny lub selekcyjny wiąże się z odebraniem życia zwierzęciu, a polowanie jest krwawą rozrywką współczesnego człowieka. Inaczej niż w dawnych czasach, gdy łowy wiązały się z ryzykiem, a myśliwstwo w czasach pokoju mozna było uznać za element treningu rycerza, dziś zorganizowane właściwie polowanie nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla człowieka.
Spotkanie z Wandą Wąsowską, Zenonem Kruczyńskim oraz prof. Romanem Dziedzicem prowdziła Hanna Maria Giza.

Czytaj także

Hubertus – święto myśliwych, leśników i jeźdźców

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 10:25
W Polsce obchodzone jest od 85 lat, ale tradycja powstała już w połowie VII wieku na terenach dzisiejszej Belgii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce poluje około 100 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2011 04:30
Polują także kobiety. Choć nie są tak liczne jak mężczyźni to znakomicie sprawdzają się, jako łowczynie, pięknie wyglądają i na ogół dobrze strzelają - mówi Tadeusz Konarski, myśliwy.
rozwiń zwiń