Dwójka

Zamyślona barmanka w sali koncertowej

08.02.2014 13:00
W obrazie Édouarda Maneta za barem stoi melancholijna Suzon, a w wielkim lustrze wiszącym za nią odbija się obraz sali koncertowej... W audycji "Jest taki obraz" opowiadaliśmy o dziele "Bar w Folies Bergère".
Edouard Manet, Bar w Folies-Bergre (fragment obrazu)
Edouard Manet, "Bar w Folies-Bergère" (fragment obrazu)Foto: Wikimedia/CC
Posłuchaj
14'53 Grażyna Bastek o obrazie Édouarda Maneta "Bar w Folies Bergère" (Jest taki obraz/Dwójka)
więcej

Obraz olejny (96x130) francuskiego malarza powstał w latach 1881-1882, a obecnie przechowywany jest w Courtauld Gallery w Londynie.

Folies Bergère to paryska sala koncertowa, której szczytowa sława oraz popularność przypada na lata 90. XIX wieku oraz lata 20. XX wieku. Jednak aż do dnia dzisiejszego Folies Bergère pozostaje jedną z najsławniejszych sal koncertowych w Paryżu.
Audycję przygotował Michał Montowski.

Edouard
Edouard Manet, "Bar w Folies Bergère"

mc/bch

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Trzej Królowie podróżują po Europie

13.01.2014 10:00
- Historia "Pokłonu Trzech Króli" pokazuje, jak bardzo obraz ten był ceniony, i to przez długi czas po jego powstaniu - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o niezwykłych losach dzieła Jana Gossaerta, czołowego reprezentanta italianizmu w malarstwie niderlandzkim XVI wieku.
Pokłon Trzech Króli, obraz Jana Gossaerta
"Pokłon Trzech Króli", obraz Jana GossaertaFoto: Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
14'58 Dr Grażyna Bastek opowiada o "Pokłonie Trzech Króli" Jana Gossaerta (Jest taki obraz/Dwójka)
więcej

Jan Gossaert (zwany Mabuse) był nadwornym malarzem książąt Burgundii. Zafascynowany włoską sztuką, którą ujrzał podczas wyprawy do Florencji i Rzymu w latach 1508-1509, zaczął komponować i malować na włoską modłę. Tworzył głównie obrazy religijne i mitologiczne oraz portrety, zajmował sie też grafiką. Swoje prace sygnował "Jennin Gossart" lub "Joannes Malbodius". Zachowało się ok. 80 jego obrazów oraz liczne rysunki (studia anatomiczne, akty, widoki klasycznej architektury).
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o jego dziele "Pokłon Trzech Króli".

- Głęboko religijny obraz Jana Gossaerta został zamówiony prawdopodobnie przez Daniela van Boechouta do nieistniejącego już dzisiaj opactwa w Geraardsbergen niedaleko Brukseli - mówiła dr Grażyna Bastek. - "Pokłon Trzech Króli" był w głównym ołtarzu w rodzinnej kaplicy dostojnika aż do początku XVII w. W 1600 r. władcy hiszpańskich Niderlandów, Albert i Izabela, w drodze do Brukseli zajechali do opactwa. Zachwycili się tym obrazem i zakupili go.

Dzieło przeniesiono do kaplicy pałacowej rezydencji królów w Brukseli. Pozostał tam na długo. - Dopiero później, gdy zaczęto demolować kaplicę ocalałą ze spalenia pałacu w XVIII w., obraz, uratowany przez ówczesnego gubernatora Brukseli, trafił na rynek sztuki - opowiadała dr Bastek, dodając, że dalsze losy płótna były dość skomplikowane...

Audycję prowadził Michał Montowski.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: malarstwo

Czytaj także

Wenecka laguna mistrza Carpaccio

27.01.2014 15:00
Bohaterem audycji "Jest taki obraz" był Vittore Carpaccio, malarz włoski, jeden z głównych mistrzów szkoły weneckiej. Był twórcą przede wszystkim obrazów religijnych, w programie opowiadaliśmy jednak o jego dwóch świeckich malowidłach.
Fragment obrazu Polowanie na lagunie Vittore Carpaccia
Fragment obrazu "Polowanie na lagunie" Vittore CarpacciaFoto: Wikimedia/CC
Posłuchaj
14'57 Wenecka laguna mistrza Carpaccio (Jest taki obraz/Dwójka)
więcej

"Polowanie
"Polowanie w lagunie"

"Dwie
"Dwie weneckie damy"

Vittore Carpaccio (ok. 1465-1526) w swoje dzieła religijne wplatał sceny z życia codziennego piętnastowiecznej Wenecji, akcję swoich obrazów osadzał we współczesnych wnętrzach (np. 9 obrazów o św. Urszuli, cykle z życia św. Hieronima, św. Jerzego i św. Szczepana, "Pożegnanie posłów"). Carpaccio tworzył obrazy ołtarzowe; współpracował z G. Bellinim przy dekoracji Pałacu Dożów.

Wyjątek w jego twórczości stanowi niezwykły obraz o tematyce świeckiej - "Dwie weneckie damy" - oraz "Polowanie na lagunie", które jest odciętą częścią "Weneckich dam" (stanowi górny fragment dzieła). Wiadomo też, że pierwotnie obrazy te stanowiły jedno z dwóch skrzydeł większego malowidła. Po drugim skrzydle jednak ślad zaginął.

***

Z malarzem związana jest kulinarna ciekawostka. W 1950 r. Giuseppe Cipriani podczas wielkiej wystawy dzieł Carpaccia w Wenecji nazwał na jego cześć stworzone przez siebie nowe danie kuchni włoskiej - "carpaccio". Miało mu ono przypominać kolorystycznie obrazy mistrza.

***

Do wysłuchania nagrania audycji "Jest taki obraz" zaprasza Michał Montowski.

mc/bch