Skrzydlata iluzja, czyli szczygieł jak malowany

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 18:30
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o przykładzie malarstwa iluzjonistycznego - "Szczygle" Carela Fabritiusa.
Audio
  • Skrzydlata iluzja, czyli szczygieł jak malowany (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Szczygieł Carela Fabritiusa
Fragment obrazu "Szczygieł" Carela FabritiusaFoto: Royal Picture Gallery Mauritshuis/domena publiczna

Carel Fabritius był najzdolniejszym uczniem Rembrandta. Niestety żył krótko - zginął w wieku 32 lat podczas wybuchu składu prochu w arsenale. Wtedy też zniszczeniu uległy obrazy artysty. Ocalało bardzo niewiele dzieł, wśród nich właśnie "Szczygieł".

Obraz przedstawia szczygła europejskiego (Carduelis carduelis) siedzącego na górnej części podajnika. Przymocowany do ściany podajnik składa się z dwóch połpierścieni i niebieskiego pojemnika. Ptak siedzi na górnym pierścieniu, do którego przywiązany jest za pomocą łańcucha. Obraz w dolnej części podpisany jest sygnaturą i datą C FABRITIVS 1654.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 20.11.2016

Godzina emisji: 10.15

Obraz olejny na desce o wymiarach 33,5 na 22,8 cm został namalowany przez artystę w 1654 r. Praca przechowywana jest w zbiorach Mauritshuis w Hadze. Obraz olejny na desce o wymiarach 33,5 na 22,8 cm został namalowany przez artystę w 1654 r. Praca przechowywana jest w zbiorach Mauritshuis w Hadze.

mz/mc

Czytaj także

XVI-wieczne muzykowanie na obrazie Tycjana

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 15:40
W audycji "Jest taki obraz" omówimy tajemniczy "Koncert" na klawikord i gambę. Co oznacza ta scena? Czy są to konkretne postaci?
rozwiń zwiń