X
Aby nas słuchać lub oglądać potrzebujesz najnowszego Adobe Flash Player | Pobierz Flash
POLSKIE RADIO - HISTORIE DOBRZE OPOWIADANE OD 90 LAT
Dwójka

Pijana kumoszka z Haarlemu

24.06.2013
0 0 0
fragment obrazu Malle Babbe Fransa Halsa
fragment obrazu "Malle Babbe" Fransa HalsaFoto: Wikipedia/The Yorck Project/domena publiczna
- Rzadką rzeczą jest, że na obrazie widać zęby i roześmianą gębę - mówiła o XVII- wiecznym holenderskim obrazie "Malle Babbe" dr Grażyna Bastek.
Posłuchaj
14'41 dr Grażyna Bastek i Michał Montowski o obrazie Fransa Halsa "Malle Babbe" (Jest taki obraz/Dwójka)

"Szalona kumoszka z Haarlemu ze skłonnością do wypitki"- powiedział o sportretowanej przez Fransa Halsa kobiecie Michał Montowski.

Frans Hals, wybitny holenderski portrecista XVII wieku bardzo często w swej twórczości zacierał granice pomiędzy portretem a scenami z życia, do których pozowali mu przedstawiciele gminu. Obraz zatytułowany "Malle Babbe" historycy sztuki datują  na różne lata w okresie 1628-1640 . Malle Babbe to prawdopodobnie pseudonim kobiety, która rzeczywiście istniała. Znana była czarownica z Harlemu o tym imieniu, postać niewątpliwie barwna.

Na ramieniu przedstawionej śmiejącej się kobiety siedzi sowa. Stanowi to komentarz do obrazu, odnosi się do holenderskiego porzekadła "Pijany jak sowa w dzień”- wyjaśniali Michał Montowski i dr Grażyna Bastek.

Scena ukazana jest w ruchu i  namalowana dynamicznymi pociągnięciami pędzla. Rzadko w malarstwie występuje taka swoboda w przedstawieniu jak na tym portrecie. Zagadką jest dlaczego  obraz powstał. Kobieta ta nie mogła pozować artyście. Z warsztatu Halsa wyszło kilka jej portretów.

 

Zobacz więcej na temat: malarstwo sztuka
0 0 0
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak