Dwójka

Pijana kumoszka z Haarlemu

24.06.2013 11:13
- Rzadką rzeczą jest, że na obrazie widać zęby i roześmianą gębę - mówiła o XVII- wiecznym holenderskim obrazie "Malle Babbe" dr Grażyna Bastek.
fragment obrazu Malle Babbe Fransa Halsa
fragment obrazu "Malle Babbe" Fransa HalsaFoto: Wikipedia/The Yorck Project/domena publiczna
Posłuchaj
14'41 dr Grażyna Bastek i Michał Montowski o obrazie Fransa Halsa "Malle Babbe" (Jest taki obraz/Dwójka)
więcej

"Szalona kumoszka z Haarlemu ze skłonnością do wypitki"- powiedział o sportretowanej przez Fransa Halsa kobiecie Michał Montowski.

Frans Hals, wybitny holenderski portrecista XVII wieku bardzo często w swej twórczości zacierał granice pomiędzy portretem a scenami z życia, do których pozowali mu przedstawiciele gminu. Obraz zatytułowany "Malle Babbe" historycy sztuki datują  na różne lata w okresie 1628-1640 . Malle Babbe to prawdopodobnie pseudonim kobiety, która rzeczywiście istniała. Znana była czarownica z Harlemu o tym imieniu, postać niewątpliwie barwna.

Na ramieniu przedstawionej śmiejącej się kobiety siedzi sowa. Stanowi to komentarz do obrazu, odnosi się do holenderskiego porzekadła "Pijany jak sowa w dzień”- wyjaśniali Michał Montowski i dr Grażyna Bastek.

Scena ukazana jest w ruchu i  namalowana dynamicznymi pociągnięciami pędzla. Rzadko w malarstwie występuje taka swoboda w przedstawieniu jak na tym portrecie. Zagadką jest dlaczego  obraz powstał. Kobieta ta nie mogła pozować artyście. Z warsztatu Halsa wyszło kilka jej portretów.

 

Zobacz więcej na temat: malarstwo sztuka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Zmartwychwstały Jezus w ujęciu Tycjana

30.03.2013 19:00
"Noli me tangere" ("Nie dotykaj mnie" lub "Nie zatrzymuj mnie") to słowa, jakie miał wyrzec Jezus do Marii Magdaleny, ale też tytuł obrazu, o którym opowiadała Grażyna Bastek.
Noli me tangere obraz Tycjana
"Noli me tangere" obraz TycjanaFoto: Wikipedia/domena publiczna
Posłuchaj
14'55 Dr Grażyna Bastek o "Noli me tangere" Tycjana (Dwójka/Jest taki obraz)
więcej

"Noli me tangere" to jeden z pierwszych obrazów Tycjana, w którym widać wpływy stylu jego mistrza Giorgiona.

Tematyka została zaczerpnięta z Ewangelii św. Jana (J.20,14-18) gdzie opisane zostało spotkanie Marii Magdaleny z Chrystusem przed otwartym grobem. Początkowo Maria wzięła Jezusa za ogrodnika, lecz później rozpoznała w nim Zmartwychwstałego. Gdy chciała go dotknąć, on przemówił do niej słowami "Noli me tangere" ("Nie dotykaj" mnie lub "Nie zatrzymuj mnie").

Tycjan ukazuje scenę spotkania nie w pobliżu grobu, lecz na drodze o poranku. Maria Magdalena pada na kolana przed Jezusem. O interpretacji tego obrazu w audycji jest taki obraz opowie Grażyna Bastek.


Zobacz więcej na temat: malarstwo

Czytaj także

"Żydowska narzeczona" czy ukochany syn Rembrandta?

29.04.2013 15:20
A może dzieło holenderskiego mistrza to fantazja na temat jednej ze słynnych biblijnych par? Na gawędę dr Grażyny Bastek o niejednoznacznym obrazie Rembrandta zaprasza Michał Montowski.
Rembrandt Harmensz van Rijn, Żydowska narzeczona
Rembrandt Harmensz van Rijn, Żydowska narzeczona Foto: Crisco 1492/www.rijksmuseum.nl : Home : Info : Pic
Posłuchaj
14'42 Rembrandt van Rijn i biblijne motywy
więcej

U progu XIX w. Van der Hoop, amsterdamski kolekcjoner sztuki, nadał temu dziełu tytuł „Żydowska narzeczona”. Co do przedstawionej na obrazie sceny, uznał, że ukazuje ona ojca wkładającego córce naszyjnik. Na wysunięcie takiej hipotezy pozwalał fakt bliskich kontaktów Rembrandta z gminą żydowską w Amsterdamie i to, że przedstawicieli jej chętnie rysował. W późniejszym jednak czasie wśród znawców sztuki Rembrandta zaczęły krążyć na temat tożsamości namalowanych osób przeróżne poglądy. W postaciach tych dopatrywali się, na przykład, zmarłego w wieku lat dwudziestu siedmiu, ukochanego syna artysty, Tytusa (który przyszedł na świat w roku 1641) i jego żony, Magdaleny van Loo. Dziś przyjmuje się, że dzieło może przedstawiać jedną z dwóch par biblijnych: Sarę i Tobiasza albo Tamarę i Judę. Jednakże szkic przygotowawczy, który obecnie znajduje się w prywatnej kolekcji w Nowym Jorku, pozwala uznać za najbardziej prawdopodobne, że zakochana para z obrazu to jeszcze inne wymieniane w Biblii małżeństwo – Izaak i Rebeka.

Rembrandt van Rijn urodził się 15 lipca roku 1606 w Lejdzie. Mając lat 15, zaczął uczyć się malarstwa u Jacoba van Swanenburgha. Trzy lata później wyjechał do Amsterdamu, gdzie doskonalił swój warsztat u Pietera Lastmana. Powróciwszy do Lejdy, otworzył własną pracownię. W 1631 roku osiadł w Amsterdamie, gdzie, za sprawą marszanda obrazów, Hendricka van Uylenburgha, zaczął otrzymywać od najbogatszych w mieście rodzin zamówienia na portrety. Zmarł 4 października w Amsterdamie, tam też go, w cztery dni później, pochowano. Pozostawił po sobie blisko 300 obrazów, 300 grafik i mniej więcej 2000 rysunków. Jego twórczość charakteryzowało, to, że malowanym scenom przydawał dramatyczne oświetlenie. Ten rys sztuki Rembrandta nie zmienił się, choć styl i technika artysty z biegiem lat ewoluowały.

Audycję prowadził Michał Montowski

Czytaj także

Życie w trzymetrowym prostokącie. Obrazy Marka Rothko

11.06.2013 08:50
- Zapowiedział, że stworzy do restauracji takie obrazy, że bogate bestie amerykańskie, które będą tam jadły, stracą apetyt - opowiada Grażyną Bastek o serii abstrakcji Marka Rothko.
Wystawa Marka Rothko
Wystawa Marka RothkoFoto: Monika Bajkowska, mat.prasowe MNW
Posłuchaj
14'48 W jaki sposób zależne są od siebie obrazy Marka Rothko?
więcej

W kolejnej audycji z cyklu "Jest taki obraz" rozmawialiśmy o Marcusie Rothkowitzu, malarzu amerykańskim, przedstawiciel nurtu w malarstwie zwanego color field painting. Mówiliśmy nie, jak zazwyczaj o jednym płótnie, tylko o cyklu powiązanych ze sobą abstrakcji.

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 7 czerwca do 1 września 2013 r. trwać będzie wystawa Mark Rothko. Jej patronem medialnym jest Polskie Radio.
- Barwa pulsuje - mówi dr Bastek - Jego malarstwo bardzo często porównuje się do malarstwa dawnych mistrzów. Chciał przekazać w obrazach bardzo silne emocje. Nie robił tego za pomocą anegdoty, biblijnej opowieści, ale za pomocą zestawienia kolorów i światła.
Jak przebiegało życie Rothko? W 1910 ojciec Marcusa wyemigrował do Ameryki, zamieszkując w Portland w stanie Oregon i sprowadził rodzinę. Marcus rozpoczął naukę w liceum w Portland, a stypendium, jakie otrzymał po zdaniu egzaminów końcowych w 1921, umożliwiło mu rozpoczęcie studiów na Yale University. Po roku utracił stypendium i w rezultacie w 1923 zamieszkał w Nowym Jorku.
Uczęszczał na kursy rysunku z modela i martwej natury w nowojorskiej Art Students League. W dwa lata później został nauczycielem zajęć plastycznych dla dzieci w Brooklyn Jewish Center, gdzie przepracował 24 lata. W 1938 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. W dwa lata później uprościł nazwisko, od tej pory podpisując się jako Mark Rothko.
W połowie lat 60. współpracował z architektem Philipem Johnsonem przy budowie kaplicy uniwersyteckiej katolickiej uczelni w Houston w Teksasie – University of St. Thomas – w której znalazło się 18 powiązanych ze sobą tematycznie jego dzieł. Świątynia jest znana jako Kaplica Rothko.
Niemal w przededniu poświęcenia kaplicy, po długiej walce z depresją, Rothko popełnił samobójstwo podcinając żyły w zgięciach przedramion w swoim nowojorskim studio.
O malarzu z dr Grażyną Bastek rozmawiał w Dwójce Michał Montowski.

Bartosz
Monika Bajkowska, mat.prasowe MNW
Bartosz
Bartosz Bajerski, mat.prasowe MNW
Zobacz więcej na temat: malarstwo USA