Dwójka

"Imagine": zobaczyć świat poprzez kląskanie

09.04.2013 18:00
- Pierwotnie wymyśliłem sobie tę echolokację, ale okazało się, że są niewidomi, którzy faktycznie się nią posługują - mówił w Dwójce Andrzej Jakimowski, reżyser wchodzącego do polskich kin filmu "Imagine" .
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie Imagine
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie "Imagine"Foto: mat. prasowe
Posłuchaj
10'54 Andrzej Jakimowski o filmie "Imagine" (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
12'05 Kto i dlaczego kradnie dzieła sztuki? (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
20'39 Dariusz Fedor o magazynie Kontynenty (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
więcej

Nagrodzony przez publiczność na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym "Imagine" opowiada o instruktorze niewidomych, który przyjeżdża do prestiżowego ośrodka w Lizbonie i za pomocą kontrowersyjnych metod uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.

Tym, co proponuje niewidomym główny bohater, Ian, jest echolokacja. - Byłem tą techniką zupełnie zafascynowany. To wygląda trochę jak sztuczki magiczne - opowiadał reżyser filmu, Andrzej Jakimowski.

Echolokacja to umiejętność, która umożliwia niewidomym orientację w terenie poprzez wydawanie dźwięków takich jak stukanie obcasami o podłoże, czy kląskanie, czyli uderzanie językiem o zęby. Poruszający się wyłącznie za pomocą słuchu, a zarazem prowadzący swobodne życie Ian dla zamkniętych w ośrodku dzieci szybko staje się idolem. - On ich uczy aktywnego podejścia do świata i przy okazji prowokuje spór o to, czy możemy ograniczyć wolność innych ludzi, jeśli się nimi opiekujemy. Nasz bohater, z którym sympatyzuję, chce wyzwolić swych pacjentów z ograniczeń - mówi gość "Wybieram Dwójkę".

Więcej na temat filmu, który swą polską premierę miał 5 kwietnia w nagraniu audycji.

W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy też o kradzieży dzieł sztuki współczesnej i losach zaginionych prac w kontekście niedawno skradzionych prac Poli Dwurnik z Galerii Kordegarda.
Gościem audycji był również Dariusz Fedor - redaktor naczelny kwartalnika "Kontynenty". 

Audycję poprowadziła Katarzyna Nowak.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

"Imagine" nagrodzony na Warszawskim Festiwalu Filmowym

22.10.2012 13:07
Film zwyciężył w plebiscycie publiczności. Jego twórca Andrzej Jakimowski zdobył także nagrodę w konkursie głównym za najlepszą reżyserię.
Kadr z filmu Imagine
Kadr z filmu "Imagine"Foto: mat. promocyjne

"Imagine" Jakimowskiego ("Sztuczki", "Zmruż oczy") miał europejską premierę na otwarciu tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego 12 października. Bohaterem filmu jest niewidomy Ian, który uczy orientacji w przestrzeni pacjentów kliniki dla niewidomych.
Nagrodę Publiczności w kategorii "film dokumentalny" otrzymał obraz o alzackim autorze książek dla dzieci, protestacyjnych plakatów w latach 60. i publikacji o tematyce erotycznej "Daleko nie jest wystarczająco daleko. Historia Tomiego Ungerera" amerykańskiego reżysera Brada Bernsteina.

W ocenie widzów najlepszym filmem krótkometrażowym pokazywanym na festiwalu była produkcja "Kolumna" twórcy z Kosowa Ujkana Hysaja. Akcja filmu Hysaja rozgrywa się w czasie wojny w Kosowie w 1999 roku. Adem staje przed ciężką decyzją - musi wybrać, czyje życie uratować, własnego syna czy syna swojego brata.

Najlepszym filmem dla dzieci okazał się "Twigson w opałach" reżysera norweskiego Arilda Ostina.

Nagrody festiwalu przyznano w sobotę. W Konkursie Międzynarodowym zwyciężył film "Tango Libre" belgijskiego reżysera Frederica Fonteyne'a. Jego bohaterką jest Alice, która regularnie odwiedza w więzieniu męża i kochanka. Jej odwiedziny obserwuje strażnik więzienny, który poznaje kobietę na kursie tanga.
28. Warszawski Festiwal Filmowy zakończył się w niedzielę premierowym pokazem "Czwórcy świętej", najnowszego filmu czeskiego reżysera Jana Hrebejka. Podczas tegorocznej edycji pokazano 130 filmów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych. Produkcje pochodziły z 55 krajów świata.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Czytaj także

Warszawska publiczność pokochała alzackiego ilustratora i echolokację

22.10.2012 15:33
O filmach, które podobały się najbardziej widzom 28. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, opowiada w Trójce Bartek Pulcyn, który nadzorował głosowanie publiczności.
Tomi Ungerer, alzacki pisarz i ilustrator cieszy się światową sławą jako autor literatury dziecięcej.
Tomi Ungerer, alzacki pisarz i ilustrator cieszy się światową sławą jako autor literatury dziecięcej.Foto: fot. www.wff.pl/ materiały prasowe
Posłuchaj
04'55 Ostatni laureaci 28. WFF
więcej

/

O laureatach nagrodzonych przez jurorów mówiliśmy w niedzielę w "Trójkowo, filmowo" . W konkursie międzynarodowym zwyciężył obraz "Tango Libre" Frederica Fonteyne'a. Z nagrodą dla najlepszego reżysera 28. WFF opuścił Andrzej Jakimowski za "Imagine".

W kategorii "film dokumentalny" nagrodzono "Fuck for Forest" Michała Marczaka, laureata konkursu Talenty Trójki 2011 w kategorii Film.  

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>

Publiczność tegorocznej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, która także oceniała filmy, mogła zobaczyć 130 obrazów pełnometrażowych i 70 krótkometrażowych z 55 krajów świata.

W Plebiscycie Publiczności, odbywającym się po raz dwudziesty szósty, zwyciężyły następujące filmy: w kategorii filmów dokumentalnych "Daleko nie jest wystarczająco daleko: Historia Tomiego Ungerera" w reż. Brada Bernsteina oraz w kategorii filmów fabularnych "Imagine", który również zdystansował konkurentów.

- "Daleko nie jest wystarczająco daleko" to historia rysownika książeczek dla dzieci. Ten film pokochała publiczność festiwalu! Podobnie "Imagine", czyli opowieść o ludziach niewidomych - podkreśla Bartek Pulcyn, jeden z organizatorów festiwalu.

29. Warszawski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 11-20 października 2013.

Więcej o tegorocznych laureatach Plebiscytu Publiczności, dowiesz się, słuchając całej audycji "Fajny film", której na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 10.45.

Czytaj także

Londyn zobaczył polskie "Imagine"

24.10.2012 14:40
Przez jedenaście dni podczas 56. Londyńskiego Festiwalu Filmowego można było podziwiać największe gwiazdy i wielkie produkcje z całego świata, w tym także z Polski.
Kadr z filmu Imagine
Kadr z filmu "Imagine"Foto: fot. mat. promocyjne
Posłuchaj
03'42 Londyn zobaczył "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego
więcej

Do Londynu przyjechał również Andrzej Jakimowski, twórca m.in. "Sztuczek". Reżyser zaprezentował swój najnowszy obraz "Imagine". Pokazuje w nim losy niewidomego instruktora kliniki chorób wzroku, który stosując niekonwencjonalne metody, uczy grupę niewidomych pacjentów orientacji w przestrzeni. Ian próbuje przekonać swoich podopiecznych, że najważniejsze są wyobraźnia i umysł, a nie zmysły. Stosowana przez niego echolokacja jest metodą kontrowersyjną i niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo.
- Zdaniem głównego bohatera skutecznie można się poruszać tylko wtedy, gdy się rozumie co jest dookoła - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Andrzej Jakimowski. - Dlatego chciał ich nauczyć rozumieć świat. Jego zdaniem nie jest możliwe zrozumienie go bez aktywnego i twórczego podejścia - dodaje reżyser.
Jakimowski podkreśla, że casting do filmu był niezwykle trudny. - Plan filmowy jest niezwykle hałaśliwy. Jest tam masa krzyków i wrzasków. Pracuje się w rozgardiaszu, a to bardzo źle działa na osoby niewidome. Rozprasza je - tłumaczy.
Na festiwalu w Londynie krótkometrażową animację pokazała też Izabella Plucińska.
Nad Tamizą, jak to zwykle bywa, wygrało kino wymagające. Nagrodę za najlepszy brytyjski debiut zdobył "Mój brat diabeł” w reżyserii Sally El Hosaini, opowiadający o dwóch braciach, żyjących w biednej dzielnicy Londynu. Starszy z nich należy do jednego z miejscowych gangów i stara się, by brat nie poszedł poszedł w jego ślady. Benh Zeitlin za film "Bestie południowego świata” odebrał nagrodę za najbardziej oryginalny debiut.  

Więcej w relacji Adama Dąbrowskiego dla magazynu "Kulturalna Europa".