"Imagine": zobaczyć świat poprzez kląskanie

Dwójka
Jacek Puciato 09.04.2013
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie Imagine
Alexandra Maria Lara i Edward Hogg w filmie "Imagine", foto: mat. prasowe

- Pierwotnie wymyśliłem sobie tę echolokację, ale okazało się, że są niewidomi, którzy faktycznie się nią posługują - mówił w Dwójce Andrzej Jakimowski, reżyser wchodzącego do polskich kin filmu "Imagine" .

Nagrodzony przez publiczność na ostatnim Warszawskim Festiwalu Filmowym "Imagine" opowiada o instruktorze niewidomych, który przyjeżdża do prestiżowego ośrodka w Lizbonie i za pomocą kontrowersyjnych metod uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.

Tym, co proponuje niewidomym główny bohater, Ian, jest echolokacja. - Byłem tą techniką zupełnie zafascynowany. To wygląda trochę jak sztuczki magiczne - opowiadał reżyser filmu, Andrzej Jakimowski.

Echolokacja to umiejętność, która umożliwia niewidomym orientację w terenie poprzez wydawanie dźwięków takich jak stukanie obcasami o podłoże, czy kląskanie, czyli uderzanie językiem o zęby. Poruszający się wyłącznie za pomocą słuchu, a zarazem prowadzący swobodne życie Ian dla zamkniętych w ośrodku dzieci szybko staje się idolem. - On ich uczy aktywnego podejścia do świata i przy okazji prowokuje spór o to, czy możemy ograniczyć wolność innych ludzi, jeśli się nimi opiekujemy. Nasz bohater, z którym sympatyzuję, chce wyzwolić swych pacjentów z ograniczeń - mówi gość "Wybieram Dwójkę".

Więcej na temat filmu, który swą polską premierę miał 5 kwietnia w nagraniu audycji.

W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy też o kradzieży dzieł sztuki współczesnej i losach zaginionych prac w kontekście niedawno skradzionych prac Poli Dwurnik z Galerii Kordegarda.
Gościem audycji był również Dariusz Fedor - redaktor naczelny kwartalnika "Kontynenty".

Audycję poprowadziła Katarzyna Nowak.

Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

16:00 - 17:00Klub Ludzi Ciekawych...Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: Five o’clock