Głup. Pasja Zabłudowska

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 11:45
W Wielką Sobotę zapraszamy na słuchowisko wg. spektaklu Teatru Wierszalin. Przedstawienie zostało nagrodzone za realizację akustyczną na Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Rzeszowie w 2000 r.
Głup. Pasja Zabłudowska
Foto: glow images/East News

W swoim spektaklu Teatr Wierszalin powrócił do tematyki regionu, z którym jest związany. Historia oparta została na autentycznych zdarzeniach z Białostocczyzny. Miejscem akcji był Zabłudów, wieś, która w 1965 zasłynęła serią objawień Matki Boskiej. A tytułowy bohater dokonał samookaleczenia tak samo jak jeden z mieszkańców okolic Białegostoku, o którym kilka lat wcześniej pisała prasa. Z tych wątków powstało przedstawienie rozgrywające się w mistyczno-realistycznym świecie.

Występują: Adam Wnuczko, Joanna Kasperek, Grzegorz Artman, MagdalenaKiszko, Aleksander SKowroński, Marek Tyszkiewicz, Olga Gardiejew, Artur Dwulik, Maciej Szymanowicz, Anna Kukułowicz, Sylwia Koronczewska, Ziemowit Ptaszkowski.
"Sztukę i spektakl Tomaszuka można traktować jak moralitet, napisany białym wierszem, stylizowany językowo, nie pozbawiony jednak naturalistycznej brutalności. Tomaszuk ukazuje dramat słabej, nadwrażliwej jednostki, której naiwność inni wykorzystują dla swoich interesów" - pisał Wojciech Majcherek. - "Ale drastyczność 'GŁUPA' tkwi w czym innym. Tomaszuk odważnie stawia problem religii (obojętnie jakiego wyznania), która nie tylko przynosi człowiekowi pociechę, ale również może mamić czy nawet wyrządzać krzywdę." ("Teatr" 1996, nr 6).

Do słuchania zaprasza Elżbieta Łukomska.

19 kwietnia (sobota), godz. 19.30-20.30
bch

Zobacz więcej na temat: TEATR Jezus Chrystus
Czytaj także

Mokotowskie Hospicjum św. Krzyża przywraca wiarę w człowieka

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 16:00
- W starym, sypiącym się baraku udało nam się stworzyć szpital z prawdziwego zdarzenia. To miejsce, w którym pomoc znajdują chorzy w najtrudniejszej sytuacji materialnej - mówiła w Dwójce Magdalena Hozer-Chachulska, założycielka warszawskiego hospicjum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojciec Badeni żył w totalnym poczuciu wolności"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 21:00
- Zafascynował mnie na pierwszym spotkaniu: osobowością, wiedzą, umiejętnością bezpośredniego mówienia o Bogu. Opowieść o Mistrzu Eckharcie połączył z historią Edyty Stein, która był mi bliska jeszcze przez nawróceniem… I dodał trochę Tolkiena - wspominała w Dwójce Judyta Syrek, biografka ojca Joachima Badeniego,
rozwiń zwiń