Urodziny Żeromskiego w Dwójce! Zapraszamy na słuchowisko i lekturę

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 13:09
14 października minęła 150. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego. Z tej okazji na naszej antenie zabrzmią dwa doniosłe teksty autora "Ludzi bezdomnych" i "Popiołów".
Stefan Żeromski
Stefan Żeromski Foto: Wikipedia/domena publiczna

W sobotę (18 października) o godzinie 22.30 - w "Wieczorze ze słuchowiskiem" - przypomnimy radiową realizację Pawła Łysaka najczęściej grywanej sztuki Stefana Żeromskiego pt. "Uciekła mi przepióreczka". Jest to nagranie z 1996 roku.

Dwadzieścia lat wcześniej utwór ten przysposobił dla radia Tadeusz Łomnicki, który sam zagrał w nim rolę nauczyciela wiejskiego Smugonia. Smugoniową była Teresa Lipowska, księżniczką Sieniawianką - Halina Mikołajska, a  profesorem Przełęckim - Gustaw Holoubek. Warto przypomnieć, że pierwszym wykonawcą tej roli był słynny Juliusz Osterwa, który zagrał ją na scenie Teatru Narodowego w 1925 roku. W słuchowisku w reżyserii Pawła Łysaka tę rolę zagrał Daniel Olbrychski, Księżniczkę Sieniawiankę - Ewa Wiśniewska, Smugonia - Jarosław Gajewski a Smugoniową - Dorota Landowska. W pozostałych rolach wystąpili: Cezary Karpiński, Jerzy Bończak, Jan Prochyra i Gustaw Lutkiewicz. Słuchowisko zrealizował Andrzej Brzoska.

W dramacie tym Stefan Żeromski  przypomniał swoje ulubione wątki: entuzjazm dla pracy społeczno-oświatowej, motyw magnackiej ofiarności na cele społeczne i poświęcenie szczęścia  osobistego w imię wartości nadrzędnych. "Bo takie są moje obyczaje " - mówi profesor Przełęcki w scenie finałowej. Gest ten jest nie tylko rezygnacją z własnej miłości, ale samounicestwieniem w oczach najbliższych.
Z kolei od 6 listopada w cyklu "Słynne powieści" (od poniedziałku do piątku o godz. 19.10-19.30) przypomnimy powieść Stefana Żeromskiego pt. "Wierna rzeka" w interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. Jej akcja rozgrywa się w czasie powstania styczniowego. Ciężko ranny książę Józef Odrowąż znajduje schronienie w jednym z dworków szlacheckich. W czasie choroby pielęgnuje go piękna Salomea, córka rządcy majątku, która wbrew przestrogom starego opiekuna Szczepana obdarza rekonwalescenta głębokim uczuciem.

Zapraszamy!

bch/mm

Zobacz więcej na temat: literatura Stefan Żeromski
Czytaj także

Konstancińskie dzieje Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 08:00
Wraz z prof. Aliną Kowalczykową wybraliśmy się na wycieczkę do pięknej podwarszawskiej miejscowości Konstancin - do willi "Świt", domu Anny i Moniki Żeromskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie kobiety Żeromskiego. Otaczały go artystyczne dusze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 16:30
"Być córką Stefana Żeromskiego znaczyło w Polsce nie mniej niż nosić tytuł książęcy" - tak poetka Julia Hartwig pisała w książce "Ocalić od zapomnienia. Anna i Monika Żeromskie". Zbiór wspomnień o żonie i córce pisarza przygotował Jerzy Snopek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

11 tysięcy łokci. Konstancińska willa Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 15:30
"Świt" wybudowano w 1920 roku. To tam jeden z najważniejszych polskich prozaików i dramaturgów przełomu XIX i XX wieku napisał "Przedwiośnie", "Snobizm i postęp" czy "Wiatr od morza". I tam spędził najszczęśliwsze lata swojego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szklany dom w Ciekotach

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 14:00
W Ciekotach na Kielecczyźnie stał drewniany dwór, w którym dzieciństwo spędził Stefan Żeromski. W tym miejscu powstało Centrum Edukacyjne Szklany Dom. W audycji "Mikrokosmosy" wybraliśmy się na wycieczkę śladami pisarza.
rozwiń zwiń