"Ewangelia według Wolanda" Michaiła Bułhakowa. Słuchowisko w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 18:19
Woland to, jak pamiętamy, demoniczny i tajemniczy bohater "Mistrza i Małgorzaty". Jego "ewangelia" przedstawia przede wszystkim sąd Piłata nad Jeszuą… Zapraszamy w sobotę o 18.00.

Swoją najsłynniejszą powieść – "Mistrza i Małgorzatę" Michaił Bułhakow pisał i poprawiał przez wiele lat – między rokiem 1928 a 1940. Pierwszą wersję, będąc w skrajnej depresji, spalił w roku 1930. Od 1932 roku wrócił do "diabelskiej" książki raz jeszcze. "Zagnieździł się we mnie demon! Kreślę od nowa strona po stronie zniszczoną przed trzema laty powieść" – pisał w jednym z listów.

Z tej zniszczonej powieści, zatytułowanej "Czarny Mag", pozostały szkice i urywki rozdziałów. Materiałem do słuchowiska "Ewangelia według Wolanda" były właśnie ocalałe fragmenty tej niepokojącej pisarza książki.

Głównym tematem słuchowiska jest sąd Piłata nad Jeszuą. Piłat został tu przedstawiony jako postać pozytywna, pragnąca ocalić skazanego. Pojawia się też znienawidzony przez Piłata Kajfasz. Mówi się również o Judaszu, który według Bułhakowa został zasztyletowany na rozkaz rzymskiego namiestnika.

Autor przekładu:
Krzysztof Tur

Reżyseria:
Waldemar Modestowicz
Realizacja:
Anna Waraczewska
Aleksandra Mazur
Inni współtwórcy:
Bogumiła Prządka - adaptacja

Obsada:
Adam Zych - Woland
Jacek Polaczek - Piłat
Maciej Orłowski - Jeszua
Jacek Piątkowski - Kajfasz
Grzegorz Młudzik - Tolmeusz
Arkadiusz Buszko - Bezdomny
Tadeusz Zapaśnik - Berlioz
Grzegorz Forysiak - Sekretarz
Zbigniew Filary – Adiutant

16 kwietnia (sobota), godz. 18:00

Zobacz więcej na temat: Bogumiła Prządka depresja
Czytaj także

Jak i dlaczego Dostojewski nie został poetą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 06:48
Rosyjski pisarz przez całe życie twórczo romansował z poezją - cytował, przerabiał i oceniał poetów. Własnej twórczości poetyckiej nigdy jednak nie rozwinął na szerszą skalę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:20
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń